دستگاه شیرینگ پک چیست؟

دستگاه شیرینگ پک چیست؟
تاریخ انتشار : 12 فوریه 2024
تعداد بازدید : 224 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

یکی از دستگاهایی که در صنعت بسته بندی مور استفاده است، دستگاه شیرینگ پک نام دارد. در این مطلب می خوانید دستگاه شیرینگ پک چیست و چه کاربردی دارد؟

خرید دستگاه شیرینگ پک در ماشین ساز با گارانتی معتبر

دستگاه شیرینگ پک چیست؟

Sharink pack با معنی تحت الفظی بسته شارینک است. دستگاه شیرینگ پک با عملکرد کشیده شدن پلاستیکی نازک و روشن به دور کالاها میان مردم شناخته شده است. این کار فقط برای جلوگیری از به هم ریختگی محصول و پیشگیری از ورود آب و خاک به داخل کالا انجام  می‌شود.

دستگاه شیرینگ پک چیست؟

نحوه عملکرد دستگاه شیرینگ پک چگونه است؟

اپراتور مربوطه ابتدا می‌بایست محصولی که می‌خواهد به دورش شیرینک پیچیده شود را توسط نوار نقاله به کوره دستگاه شیرینک وارد کند. در کوره حرارتی وجود دارد که سبب نرم و پخته شدن پلاستیک مد نظر می‌شود.

نایلون دستگاه شیرینگ پک چیست؟

با توجه به این که خود دستگاه شیرینگ پک متفاوت است، از نایلوان‌های مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال رول نایلون پلی اتیلن دار از شفافیت کمتری برخوردار است؛ اما در عوض استحکام بالاتری دارد. همچنین پی وی سی شفافیت و زیبایی قابل تاملی دارد؛ ولی از نظر محکم بودن قابل اتکا نیست. چون صنعت امروزی در بسته بندی انواع صنایع غذایی، کاشی و سرامیک و … از این دستگاه استفاده می‌کند، از رول‌های نایلونی  پلاستیکی مختلفی استفاده می‌کند  تا برای روند بسته بندی و محصول بسته بندی شده  خللی ایجاد نشود.

بخش‌های مهم دستگاه شیرینگ پک

برای جواب دادن به سوالات بالا بهتر است که آشنایی مختصری با این دستگاه و نحوه کارکرد آن داشته باشید تا خرید دقیق‌تری داشته باشید. این دستگاه دارای دو بخش زیر است.

1.       قسمت دوخت

همانطور که از نام این قسمت پیدا است در این قسمت پلاستیک به دوره لوله‌ایی نگه داشته می شود تا شیرینک شود و عمل شیرینگ پک بر روی آن اعمال گردد این دوخت و نگهداری می‌تواند توسط سیم و یا تیغه دوخت انجام بگیرد؛ که سه شکل مختلف را به خود اختصاص داده است و استفاده از هر کدام از این روش‌ها با توجه به خط تولید هر محصول متفاوت است.

 • دوخت و برش سیمی

برش سیمی شکل، یکی از قدیمی‌ترین راه‌ها برای دوخت پلاستیک می‌باشد. این مورد به دلیل این که در هنگام دوخت بوی بد پلاستیک و نایلون سوخته ایجاد می‌کند به کم کاربرد‌ترین راهکارها در عصر معاصر تبدیل شده است

 • تیغه آلومینیومی دارای روکش صنعتی بدون سایش

از ارزان‌ترین روش موجود جهت دوخت نایلون، استفاده از این گزینه است.

 • تیغه با روکش سیلیکون نسوز به همراه تیغه برش از جنس HSS

در کارخانه‌هایی که مشغول به تولید محصولات در تیراژ بالا هستند؛ دستگاه شیرینگ می‌بایست به طور مداوم در حال کار کردن باشد، از این دستگاه استفاده می‌کنند. چون تعویض و تعمیر تیغه‌ها در مقایسه با دو گزینه قبلی بسیار کم دردسرتر است. همین امر سبب شده است تا دارای قیمت بالاتری باشد؛ این قیمت هنگفت باعث شده است تا کارخانه‌های کوچک نوپا قادر به تهیه آن نباشند.

2.        تونل حرارتی

عملیات اصلی شیرینگ  دستگاه در این قسمت اعمال می‌شود.

 • تونل حرارتی با برق، گاز و یا هر دو انجام می‌شود که باید دمای ۱۸۰ الی ۲۰۰ درجه سانتی گراد را تامین کنند.
 • اگر تونل دارای عرضی بیشتر از شصت سانتی متر است می‌بایست از تونل گازی استفاده شده باشد؛ چرا که اگر برقی باشد مصرف زیاد برق را به همراه دارد.
 • بهترین گزینه خرید این است که دستگاه دوگانه سوز باشد تا در صورت قطعی یکی از موارد، دیگری را بلافاصله جایگزین کنید.
 • المنت‌های برقی امکان تعویض از بیرون را دارا باشند. عدم وجود این امکان برای خط تولیدهای پیوسته هزینه زیادی به دنبال دارد؛ زیرا اگر این مورد وجود نداشته باشد در هنگام عوض کردن المنت‌ها حتما باید دستگاه خاموش و سرد باشد که این یک پروسه زمان بر است؛ و خط تولید با این توقف متضرر می‌شود.
 • کوره گاز سوز دارای جداره باشد. توجه کنید که جداره حتما از جنس استیل نسوز باشد؛ زیرا هر جنس دیگری به جز استیل نسوز بیش از شش ماه کارایی ندارد.
 • قطعات کوره در بازار وجود داشته باشد و اختصاصی یک شرکت نباشد؛ تا در صورت رخ داد یک مشکل بتوانید به آسانی آن‌ها را عوض کنید.
 • هنگام خرید توجه کنید فن‌ها که حتما حلزونی و معکوس باشد.
 • از مشعل‌های استاندارد و کم مصرف در ساخت کوره استفاده شده باشد.

انواع دستگاه شیرینگ پک

انتخاب نوع شیرینگ پک بنابر کارکردی که برایتان دارد انجام شود. همچنین قیمت دستگاه با پیشرفته بودن آن رابطه مستقیمی دارد. لذا از صرف هزینه‌های نامعقول جهت خرید یک دستگاه فوق پیشرفته برای کارگاه‌های کوچک خود داری نمایید.

دستگاه شیرینگ دستی

عمل دوخت و برش در این دستگاه دستی است و هیچ گونه موتور و جکی درآن برای انجام این کار به اپراتور یاری نمی‌دهد. همچنین نوار نقاله نیز جهت انتقال محصول به کوره وجود ندارد در کل می‌توان گفت که کمترین عملی در این دستگاه بدون اپراتور انجام می‌شود.

شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

در مقایسه با دستگاه دستی، این دستگاه عمل دوخت و برش آسان‌تری دارد. چرا که از جک پنوماتیک و اتوماسیون در آن استفاده شده است. با توجه به برند سازنده ممکن است علاوه بر برش و دوخت، هدایت و نگهداری نیز اتوماتیک باشد. به همین علت هنگام خرید به این موضوع توجه کنید و گزینه کاربردی‌تر را انتخاب کنید.

شیرینگ پک اتوماتیک

به دستگاه‌هایی که بدون اپراتور بتوانند به مدت ده دقیقه کار کنند اتوماتیک گفته می‌شود. مهمم‌ترین ویژگی این دستگاه‌ها اتصال به خط تولید است. پس اگر خط تولید و بسته بندی به همدیگر وصل باشند و محصولات بدون کمک انسان تا صد عدد پشت سر هم در مدت پانزده دقیقه بسته بندی گردد به دستگاه نام اتوماتیک القا می‌شود.

شیرینگ پک تمام اتوماتیک

اگر دستگاه به مدت یک ساعت بتواند سیصد محصول را بدون کمک بسته بندی نماید به دستگاه تمام اتوماتیک معروف می‌شود. در این نوع از دستگاه‌ها چسب زنی، تغییر تنظیمات، کارتن گذاری، تغییر سرعت و تغییر نرم افزار قابل انجام است‌.

دستگاه شیرینک پک کابینی

کارکرد این دستگاه در مقایسه با دیگر دستگاه‌های دیگر بسیار ساده است. یعنی اپراتور یک رول نایلون شیرینگ را در قسمت راست جای می‌دهد و حرارتی که توسط المنت و فن‌های دیگر ایجاد می‌شود یک بسته بندی جذاب را برای محصول ایجاد می‌کند. نوع و طرح بسته بندی این دستگاه به صورت چهار طرف دوخت است.  زمان کامل هر بسته حدودا هشت الی ده ثانیه می‌باشد. اپراتور می‌تواند بنابر محصول، دمای داخل کابین را و نحوه باز و بسته شدن را تنظیم کند.  متاسفانه این دستگاه امکان بسته بندی در ابعاد حجیم را ندارد. به علاوه در بسته بندی‌های کوچک نیز سرعت عمل پایینی دارد‌. همچنین چون اتوماتیک نیست وجود یک فرد برای تنظیم تمام حالات الزامی است. اما در کنار این معایب از مزایایی هم برخوردار است.

 • سایز کوچکی دارد.
 • کم وزن است.
 • برق کمی مصرف می‌کند. و با برق‌های تک فاز قابل راه اندازی است.
 • تعمیر آسانی دارد.
 • کار کردن با آن آسان است.
 • برای تمام صنایع قابل استفاده است.

نکات مهم در خرید دستگاه شیرینگ پک

قبل از خرید هر نوع دستگاهی بهتر است از خودتان موارد زیر را بپرسید و متناسب با جوابی که دارید دستگاه را خریداری نمایید.

 1. محصول قابل شیرینگ است؟
 2. محصول چه سایز، حجم، ابعاد و وزنی دارد؟
 3. چه سرعت بسته بندی مد نظر است؟
 4. می‌خواهید دستگاه چند شیفت کار کند؟
 5. خط تولید محصول ما پیوسته است؟ یعنی می‌بایست دستگاه به طور شبانه روزی در حال کار کردن باشد؟
 6. محصولات امکان دپو شدن دارند؟
 7. محصول ویژگی‌های منحصر به فردی ندارد که در هنگام شیرینگ مشکلی ایجاد کند؟

جواب دادن به سوالات بالا به شما در خرید یک دستگاه مناسب کمک شایانی می‌کند.

اکنون که با ساختار دستگاه و قسمت‌های مختلف عملکرد آشنا هستید می توانید خودتان نتیجه بگیرید که هزینه خرید، طیف گسترده‌ایی را پوشش می‌دهد. از این جهت برای جلوگیری از صرف هزینه‌های نامربوط از یک فروشگاه معتبر دستگاه مورد نظر خود را با ویژگی مد نظر را خریداری نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *