خط تولید مایع ظرف‌شویی

خط تولید مایع ظرف‌شویی
تاریخ انتشار : 12 نوامبر 2021
تعداد بازدید : 18 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

خط تولید مایع ظرف‌شویی

امروزه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های زنان خانه‌دار، شستن ظرف‌ها و ابزار آشپزخانه و انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین مایع ظرف‌شویی است. بسیاری از بانوان معتقدند که نوع مایع ظرف‌شویی که در شستن ظرف‌ها از آن استفاده می‌کنند در میزان تمیزی ظروف بسیار تأثیرگذار است؛ بنابراین در این مقاله قصد داریم مطالبی را دررابطه‌با خط تولید مایع ظرف‌شویی ارائه بدیم.

 چرا از مایع ظرف‌شویی استفاده می‌کنیم؟

درست است که از قدیم گفته‌اند آب بهترین و قوی‌ترین پاک‌کننده است و برای تمیزکردن خیلی از کثیفی‌ها مؤثر و مفید است؛ اما باید به این نکته نیز توجه کرد که از لحاظ علمی برای ازبین‌بردن بعضی چرک‌ها و روغن‌های روی ظروف و همچنین میکروارگانیسم‌های موجود در ظرف‌های کثیف باید از ماده‌های خاصی مثلاً مایع ظرف‌شویی استفاده نمود. استفاده از این مایع، فرایند شست‌وشو و تمیزکردن وسایل و ظروف آشپزخانه را چندین برابر باکیفیت‌تر می‌کند.

خط تولید مایع ظرف‌شویی

ماشین‌آلات خط تولید مایع ظرف‌شویی

به‌مانند ساخت و تولید هر محصول صنعتی و بهداشتی، خط تولید مایع ظرف‌شویی نیز دارای ابزار و ماشین‌آلات ویژه‌ای است که در زیر به‌صورت خلاصه به آنها اشاره می‌کنیم. مهم‌ترین ماشین‌آلات خط تولید مایع ظرف‌شویی عبارت‌اند از:

دستگاه یونیزه آب

همان‌طور که مطلع هستید هر چه سختی آب زیاد باشد، کیفیت آب به همان اندازه کاهش می‌یابد. سختی آب به علت وجود بعضی مواد معدنی است که در کیفیت آب بسیار تأثیر می‌گذارند. در مسیر و خط تولید مایع ظرف‌شویی، وظیفه دستگاه یونیزه آب، کاهش محسوس سختی آب است. آب مصرفی در تولید محصولات شوینده بهداشتی حتماً بایستی TDS کمتر از ۴۰ ppm را داشته باشد.

 مخزن سه‌لایه برای ذخیره‌سازی و پمپ استریل آب

دستگاه تصفیه کننده آب به صورت ملایم و با سرعت معمولی، در مدت زمان یک روز یا ۲۴ ساعت، مقدار ۱۸۰۰ لیتر را برای خط تولید مایع ظرف‌شویی شما تامین می کند. آب ورودی حتما باید در یک مخزن پلی اتیلن ذخیره شده و سپس به وسیله یک پمپ استیل به داخل میکسر ریخته شود. در زمانی که فرمالیسیون را انجام می دهیم. مخزن مذکور حتما باید سه لایه باشد تا نور نتواند به داخل آن تابش کند و جلبک ها توانایی رشد کردن درآن را نداشته باشند و مهم تر از همه بهداشتی باشد.

میکسر استنلس استیل

از مهمترین ابزار آلات خط تولید مایع ظرف‌شویی؛ میکسر است. آبی که در مخزن ذخیره شده است به کمک پمپ آب در عرض چند دقیقه وارد بخش میکسر میشود و میکسر بارگیری میگردد. عمل فرمولاسیون مواد شوینده در بخش میکسر انجام می شود و پس از پایان این فرایند، مایع شوینده ظرف‌شویی سریعا به بخش پرکن انتقال داده می شود.

پرکن و پمپ غلیظ کش

بعد از اتمام فرمولاسیون محصول شوینده ما تقریباً آماده است و به کمک پمپ غلیظ کش وارد مخزن دستگاه پرکن می‌شود. دستگاه پرکن با سرعت بین ۷۰۰ الی ۱۱۰۰ قوطی، قوطی‌ها را پر می‌کند.

چند نکته در نگهداری دستگاه پرکن:

حتماً در هر ماه باید جک‌های دستگاه را روغن‌کاری کنید. از یادتان نرود که بعد از اتمام کار با پرکن حتماً آن را از برق خارج کنید. برای شستشو و تمیزکردن دستگاه پرکن نیازی به بازکردن و جداکردن قطعات مختلف آن نیست و با استفاده از یک وسیله مشخص و مخصوص می‌توان قسمت‌های مختلف این دستگاه را مورد شستشو قرارداد.

 تجهیزات آزمایشگاهی

در خط تولید مایع ظرف‌شویی خانگی و حتی صنعتی مهم‌ترین و جدی‌ترین قسمت، تجهیزات آزمایشگاهی است. زیرا هرگونه خلل و مشکل در بخش تجهیزات آزمایشگاهی سبب به‌هم‌خوردن کل فرایند تولید خواهد شد. بعضی از مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی، pH سنج و دستگاه TDS و … هستند.

 

تا اینجا پنج مورد از مهم‌ترین ابزارآلات خط تولید مایع ظرف‌شویی را نام‌برده و توضیح دادیم. وسایل و تجهیزات دیگر نیز در خط تولید وجود دارند که از نام‌بردن آنها صرف‌نظر می‌کنیم.

طرح توجیهی خط تولید مایع ظرف‌شویی

هدف کلی و اصلی از تهیه طرح توجیهی خط تولید مواد شوینده از جمله مایع ظرف‌شویی و مایع دستشویی، برآورد و تخمین هزینه‌های راه‌اندازی یک کارگاه و کارخانه تولید و بسته‌بندی مواد شوینده است. محصولاتی که در این طرح آورده شده‌اند شامل مایع دستشویی، مایع ظرف‌شویی، جرم‌گیر و غیره هستند. در طرح توجیهی، خط تولید مواد شوینده به طور کامل و صریح توضیح داده شده است و کل سرمایه و ثروت موردنیاز برای راه‌اندازی و افتتاح کارگاه تولید مواد شوینده بررسی و تحلیل و تخمین زده شده‌اند.

 

فرمولاسیون در خط تولید مایع ظرف‌شویی

غالباً فرمول شیمیایی موجود در مایع ظرف‌شویی در کشور ما ایران از یک نوع ماده فعال که آلکیل بنزن و سولفوریک اسید است، تشکیل شده است. تحقیقات دانشمندان ثابت نموده است، کف‌های بازمانده از دو دلیل بنزن موجود در مواد شوینده، بعد از ورود به فاضلاب‌ها تجزیه نمی‌شوند و به همان صورت وارد رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی می‌شوند و در نهایت سبب آلوده شدن آنها می‌گردند.

بعد از بررسی‌های فراوان مشخص شد که علت تجزیه نشدن دو دلیل بنزن این است که عامل آلکیل موجود در آن شاخه‌ای است و این شاخه بودن موجب مقاومت آن در برابر حمله باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها است.

مواد تشکیل‌دهنده فرمولاسیون مایع ظرف‌شویی

از اصلی‌ترین موادی که در فرمولاسیون مایع ظرف‌شویی وجود دارند، فعال‌کننده‌های سطحی مانند تگزاپون هستند. علاوه‌برآن از نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های مختلفی مثل گلیسیرین نیز در ساختار آن استفاده شده است. بعضی مواد نیز نقش فیلتر کننده و خنثی‌کننده را دارند؛ از فیلتر کننده‌ها می‌توان به نمک‌ها اشاره کرد و از کنترل‌کننده‌ها می‌توان به سدیم هیدروکسید اشاره نمود. یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده فرمولاسیون‌ها رنگ‌ها و اسانس‌ها هستند.

خط تولید مایع ظرف‌شویی و ساخت مایع دستشویی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد هرچه قدر مواد اولیه مورداستفاده در ساخت مایع ظرف‌شویی، مرغوب و مناسب باشد. محصول نهایی ما باکیفیت‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود. تفاوت‌هایی در خط تولید مایع ظرف‌شویی و مایع دستشویی وجود دارد، اما مواد اولیه در هر دو مورد و حتی محصولات شوینده دیگر بایستی از منابع معروف و معتبر تهیه و تأمین شوند. مثلاً در قاب‌هایی سرپوشیده و همچنین بسته‌های کاملاً بهداشتی حمل و جابه‌جا شوند. همچنین مواد اولیه تأمینی بایستی در همان محیط کارخانه با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی ذخیره و از آنجا ارسال گردند.

نکات اضافی

مهم‌ترین موضوعی که در خط تولید مایع ظرف‌شویی باید به آن توجه کرد این است که حتماً از ترکیباتی باید استفاده کرد که افزون بر ازبین‌بردن چربی‌ها، هیچ‌گونه صدمه‌ای به پوست دست مصرف‌کنندگان نزنند؛ بنابراین لازم و ضروری است از نرم‌کننده‌ها و گلیسیرین در ساختار مایع ظرف‌شویی استفاده گردد. درآمدی که از خط تولید مواد شوینده به دست می‌آید به‌صورت کامل به کیفیت محصولات ایجاد شده وابسته است. پس به هر میزانی که در تولید مایع ظرف‌شویی از مواد باکیفیت‌تر استفاده شود، صدالبته مصرف‌کنندگان نیز از محصول راضی خواهند بود.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی هرچند کوتاه و کم اما مفید دررابطه‌با خط تولید مایع ظرف‌شویی در اختیار شما قرار بگیرد. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که تصمیم دارید کارگاهی را به‌منظور تولید مایع ظرف‌شویی ایجاد نمایید. بهتر است ابتدا مجوز لازم را از وزارت بهداشت و درمان اخذ کنید. تمام ابزارها و مواد اولیه موردنیاز را کاملاً بررسی کرده و اسم تک‌تک ماشین‌آلات را به‌خوبی حفظ نمایید.

در پایان قابل‌ذکر است، هرچند شاید مایع ظرف‌شویی در ظاهر چیزی فقط برای تمیزکردن ظروف به نظر برسد، اما باید این نکته را در نظر گرفت که هرگونه اختلال در هر مرحله‌ای از مراحل تولید آن و در انتخاب ترکیبات شیمیایی موجود در آن، می‌تواند سلامتی انسان و پوست او را به خطر بیندازد.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *