خط تولید لیوان کاغذی

خط تولید لیوان کاغذی
تاریخ انتشار : 12 نوامبر 2021
تعداد بازدید : 54 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

چگونگی عملکرد خط تولید لیوان کاغذی

امروزه به دلیل حساسیت‌های روزافزون در بهداشت، استفاده از لوازم یک بار مصرف افزایش یافته است. چرا که این وسایل فقط مختص یک شخص بوده و دیگر قابلیت استفاده را برای بار دوم ندارد. در گذشته‌های نه چندان دور وسایل یک بار مصرف از جنس پلاستیک تولید می‌شد؛ که همین امر در گذر زمان سبب شد تا تولید زباله‌ بازیافت نشده افزایش یابد. به همین علت خطوط تولید اجناس کاغذی از جمله خط تولید لیوان کاغذی رواج یافت. لیوان چون در میان دیگر وسایل مورد استفاده بیشترین کاربرد را دارد؛  در مقایسه دارای اهمیت فراوانی برای طرفداران سلامت محیط زیست است. تولید لیوان‌های کاغذی شرایط خاص و ویژ‌ه‌ایی دارد. در ادامه سعی داریم در مورد عملکرد دستگاه‌های لیوان ساز صحبت کنیم.

دستگاه لیوان کاغذی ساز چه ویژگی‌ هایی دارد؟

این دستگاه دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است. اگر هر کدام از مراحل و یا قطعات در هنگام تولید با اختلال مواجه شود خط تولید لیوان عملکرد مناسبی نخواهد داشت. به همین دلیل صاحبان خط تولید همواره در پی یافتن بهترین دستگاه هستند. در زیر لیست ویژگی‌هایی یک دستگاه مرغوب را خدمتتان عرض کردیم.

  • چرخ دنده‌های مرغوبی که در این دستگاه به کار رفته است وظیفه‌ی کنترل حرکات دستگاه را بر عهده دارد. اگر این چرخ دنده‌ها به درستی حرکت نکنند تولید متوقف خواهد شد.
  • برقی که این دستگاه برای کارکردن مطلوب نیاز دارد، ۱۵ کیلو وات می‌باشد. لذا باید از کنتورهای مناسب جهت تامین برق مورد نیاز دستگاه استفاده کرد.
  • در دستگاه تولید لیوان کاغذی از سنسورهای حرکتی استفاده شده است؛ که تمام مراحل را حین تولید بررسی می‌کنند.
  • این دستگاه به سیستم کنترل کامپیوتری plc مجهز شده است. یعنی توانایی توقف خودکار خط تولید لیوان کاغذی را در صورت وجود خطا دارد.
  • چون این دستگاه به سیستم روغن کاری خودکار مجهز است عمر دو چندانی در مقایسه با دیگر وسایل تولید اقلام کاغذی دارد.
  • از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه تعویض قطعات شکسته و یا قابل تعمیر است. این  ویژگی برای صاحبان تولیدی بسیار حائز اهمیت است.

خط تولید لیوان کاغذی

ترتیب عملکرد دستگاه در هنگام تولید لیوان کاغذی

هنگامی که این دستگاه شروع به کار می کند می بایست تمام مراحل را با اولویت بندی مناسب انجام دهد. اگر در هر کدام از این مراحل مشکلی صورت گیرد ماشین دیگر قادر به انجام مرحله‌ی بعد نخواهد بود.

1.       پلی اتیلن دار کردن کاغذ

برای تهیه یک لیوان مناسب می بایست یک طرف از کاغذها را به پلی اتیلن آغشته کنید. تا استحکام کافی را دارا باشد. گاها از این روکش پلی مری در دو طرف استفاده می‌کنند؛ استحکام لیوان دو برابر می‌شود به همین علت  کارشناسان خط تولید این کاغذها را دبل می‌نامند.

2.       از مواد ثانویه رول کاغذی درست کند.

برای تولید لیوان می‌بایست در دستگاه، کاغذهایی که یک طرفشان به پلی اتیلن  آغشته است قرار داده شود. پلی اتیلن آب گریز لست و آب را از خود عبود نمی‌دهد. یعنی اگر در رویه داخلی لیوان و فنجان استفاده شود لیوان با آب نرم نخواهد شد. نکته مهم و جالبی که وجود دارد این است که پلی اتیلن  یک ماده محیط دوست است و آسیبی به محیط زیست نمی‌زند؛ اما تجزیه پذیر است. به همین دلیل طرفداران لیوان کاغذی را افزایش یافته است.

3.       چاپ کاغذ و برش دهی

برای زیباتر شدن لیوان می بایست دستگاه را در قسمت چاپ وارد کنند؛ تا در طرف دیگر طرح‌های موردنظر طراحی شود. این طرح‌ها بنابر نظر فرد تولید کننده قابل تغییر است. پس از اینکه ورقه‌های بزرگ کاغذی طرح‌دار شد به قسمت‌های کوچکی تقسیم بندی می‌شود؛ تا در مرحله‌ی شکل دهی به لیوان‌های متفاوت تبدیل شود. اندازه این برش‌ها به سایز لیوان مورد نیاز بستگی دارد. یعنی گاهی اوقات ممکن است خط تولید لیوان کاغذی در سایزهای کوچک راه‌اندازی شود و برخی اوقات در اندازه‌های بزرگ لیوان تولید کند.

4.       فرم دهی

هنگامی که کاغذهای برش داده شده  به مرحله بعدی وارد می‌شوند، به دور یک استوانه قرار می‌گیرند تا حالت لیوان ایجاد شود. سپس به لیوان حرارت داده می‌شود تا دو لبه آن به همدیگر متصل گردند. ا‌کنون وقت ایجاد پایه لیوان است. در این مرحله یک کاغذ مربعی شکل در کف لیوان قرار می‌گیرد و با حرارت به استوانه تشکیل شده وصل می‌شود. بعد از اینکه ته لیوان کامل شکل گرفت، اضافه‌های کاغذ مربعی برش داده می‌شود و به قسمت بازیافت کاغذ و چرخه تولید برمی‌گردد.

5.       لبه دار کردن لیوان کاغذی

قطعا لیوان‌های کاغذی را دیده‌اید که لبه آن در مقایسه با دیگر قسمت‌های لیوان ضخیم‌تر است و انگار لیوان در آن ناحیه دچار تا خوردگی شده است. این ضخامت توسط دستگاه لیوان کاغذی ساز ایجاد می‌شود تا هنگامی که مایعی در درون آن قرار می‌گیرد سریعا پاره نشود و لب‌ها آسان‌تر نوشیدنی را به داخل دهان ببرند. وقتی که کاغذ تا می‌خورد قسمت کاغذی و بدون پلی اتیلن در بالا قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل در هنگام استفاده از این لیوان‌ها سعی کنید هیچگاه آن را در تماس زیاد با آب قرار ندهید.

6.       بسته بندی لیوان ها

پس از اینکه تعداد مشخصی از لیوان‌ها تولید شد. به قسمت دیگری از دستگاه می‌روند تا بسته بندی شوند. لیوان‌ها در این مرحله روی همدیگر قرار می‌گیرند و به دور آن‌ها یک پلاستیک کشیده می‌شود تا از پخش شدن لیوان جلوگیری کند. اکنون یک بسته لیوان کاغذی آماده عرضه به بازار است.

نکته: تمام مراحل تولید تا بسته بندی یک بسته لیوان حدودا یک دقیقه طول می‌کشد؛ چرا که تمام کارها به صورت زنجیروار و پشت سرهم انجام می‌شود. به دلیل سرعت بالای تولید وجود اپراتور جهت بررسی تمامی مراحل و درستی انجام کار الزامی است.

تجهیزات مورد نیاز خط تولید لیوان کاغذی

یک خط تولید موفق باید قبل از شروع به کار تمام تجهیزات لازم و اصلی را تهیه نماید؛ تا در حین تولید کار با مشکل مواجه نشود و به خاطر یک مسئله جزئی متوقف نشود. یک خط تولید موفق می‌بایست موارد زیر را قبل از شروع به کار جمع آوری نماید.

  • ماشین چاپ جهت چاپ رنگ روی قسمت دیگر ورقه‌های بزرگ پلی اتیلن دار.
  • دستگاه برش.
  • دستگاه اصلی تولید لیوان.
  • کارکنان آموزش دیده برای استفاده از وسایل خط تولید.

وجود تمامی این موارد برای راه اندازی یک کار موفق الزامی است. به خاطر داشته باشید یک کارآفرین موفق قبل از شروع درباره تمام مراحل تولید محصول، تحقیقات خود را به صورت جامع و کامل انجام می‌دهند.

را اندازی خط تولید لیوان کاغذی

افرادی که تمایل به کسب و کار و ایجاد کار آفرینی دارند؛ می‌توانند از این دستگاه جهت راه‌اندازی یک شغل مطمئن برای خود و چندین نفر دیگر استفاده کنند. دستگاه تولید لیوان کاغذی با تولید روزانه تعداد مشخصی لیوان( بنابر نوع دستگاه خریداری شده تعداد متفاوت است.) به درآمد قابل توجهی در ماه می‌رسد. این مجموعه سعی دارد با عرضه بهترین دستگاه‌های تولید کاغذ با بالاترین استانداردها و نازلترین قیمت‌ها به شما در این راستا کمک کند.

هزینه راه اندازی این خط تولید

یک سوال مهمی که ممکن است برای کاربران ایجاد شده باشد این است که با توجه به قیمت کاغذ که روز به روز در حال افزایش است. آیا راه اندازی خط تولید لیوان کاغذی به صرفه است؟ با توجه به این که بازار خرید و فروش لیوان کاغذی بسیار پررونق‌تر از لیوان‌های پلاستیکی است، قطعا همواره تولید این لیوان‌ها سودآور است. متاسفانه به دلیل نوسان بازار اعلام قیمت دستگاه‌ها و مواد اولیه جهت بررسی سود و زیان امکان پذیر نیست.

افرادی که مایل به خرید این دستگاه هستند، باید در یک بازه زمانی معین تمام نوسانات بازار را در نظر بگیرند. در نظر داشته باشید که هر چقدر هزینه خرید دستگاه تولید لیوان کاغذی بالا باشد اما همچنان می توانید از سودآوری آن مطمئن باشید. چرا که پس از اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر سرطان‌زا بودن لیوان پلاستیکی و عدم وجود این مشکل در لیوان‌های کاغذی عموم مردم خواهان استفاده از اجناس کاغذی هستند.

باید بدانید که هنگام خرید هزینه خریداری دستگاه، مواد اولیه و حقوق اولیه کارکنان را جزو سرمایه اولیه شروع به کار قرار دهید؛ تا هنگام شروع با مشکل مواجه نشوید. پس از اینکه اولین تولید لیوان و اولین فروش صورت گرفت می‌توانید روی سودآوری این خط تولید جهت تامین هزینه‌ها حساب کنید. اگر بتوانید از همان ابتدا یک بازاریابی مناسب برای فروش محصولات خود انجام دهید قطعاً کار شما با پیشرفت دو برابر برایتان سودآور خواهد بود.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *