نوار نقاله آجدار | قیمت نوار نقاله آجدار | خرید نوار نقاله آجدار

نوار نقاله آجدار
تاریخ انتشار : 18 دسامبر 2021
تعداد بازدید : 42 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

نوار نقاله آجدار

امروزه خطوط تولید یکی از اصلی‌ترین موضوعات برای افزایش مقیاس و توانمندسازی شرکت جهت تولید انبوه بوده است و همچنان یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش رقابت و تجاری‌سازی در بسیاری از صنایع است. قدرتمندی و تجهیز خطوط تولید به سازنده اجازه می‌دهد تا سفارشات بیشتری را بپذیرد و راندمان تولید را فراتر از آنچه که قبلاً ممکن بود افزایش دهد. به همین دلیل است که انتقال و جابه‌جایی مواد و تجهیز خطوط تولید (نسبت به خطوط بر پایه نیروی انسانی یک فرایند سریع‌تر است) نشانه کلیدی رشد برای یک شرکت است. یک خط تولید متشکل از نوار نقاله‌های عظیم است که به‌سرعت محصولات واحدها را جابه‌جا می‌کنند، مشاورین گروه ماشین ساز خدمات و محصولات نوار نقاله آجدار را به کارآفرینان نوپا و یا صنعتگران صنایع سبک‌وسنگین ارائه می دهند تا قبل از انتخاب خرید نوار نقاله آجدار، مزایا و معایب آن را بدانند.

نوار نقاله آجدار

طراحی و ساختار

یک نوار نقاله آجدار به جهت جلوگیری از لیز خوردن مواد بروی نقاله و تسمه‌ها هنگام چرخش به‌دور قرقره در صنایع سبک‌وسنگین مورداستفاده قرار می‌گیرد. حاشیه و سطح نوار نقاله آجدار به شکل شیارهایی است که روی سطح قرقره این نوع ماشین‌آلات طراحی می‌شوند. شیارها و دنده‌ها معمولاً با برجستگی‌هایی ساخته شده به یک کمربند خاص مطابقت داده می‌شوند که در شیارهای نقاله آجدار قرار گرفته‌اند. این کار از لیز خوردن تسمه از روی قرقره و تخریب یا آسیب رساندن به سایر قسمت‌های دستگاه یا محل کار جلوگیری می‌کند. نوار نقاله آجدار در صنایع مختلف از جمله معدن، حمل‌ونقل و صنعت خودرو استفاده می‌شود.

 

اکثر دنده‌های یک نوار نقاله آجدار V شکل هستند، در نتیجه به همین دلیل است که در صنایع نوار نقاله آجدار به‌عنوان نقاله آجدار V شکل نیز شناخته می‌شوند. سطح قرقره به‌گونه‌ای ماشین‌کاری می‌شود که یک یا چند شیار در اطراف سطحی که با تسمه در تماس طراحی می‌شود. دنده‌های عمیق‌تر باعث می‌شود که در حین چرخش احتمال لغزش تسمه از قرقره کمتر شود.

مؤلفه های شناسایی انواع نوار نقاله آجدار

یک نوار نقاله آجدار معمولاً با یک عدد و یک حرف مشخص می‌شود. این حرف پیکربندی و فاصله شیارها در قرقره را مشخص می‌کند. این عدد برای بیان تعداد شیارهایی که در اطراف و دور قرقره قرار دارند استفاده می‌شود. هنگام تعیین نوع تسمه برای استفاده از نوار نقاله آجدار، نام حروف، تعداد شیارها و عرض قرقره همگی فاکتورهای مهمی هستند. تسمه باید حرف و عدد یکسانی داشته باشد و عرض آن کمی کوچک‌تر از قرقره باشد تا به درستی جا بیفتد.

نوار نقاله آجدار یک نیروی محرکه در صنعت است

در موتورهای اکثر خودروها، یک تسمه آجدار به نام تسمه سرپانتین به یک قرقره آجدار که به میل لنگ متصل است نصب می‌شود. این سیستم تسمه و قرقره برای تامین انرژی بسیاری از قسمت های مختلف خودرو از جمله استریو و فرمان هیدرولیک استفاده می‌شود. نوار نقاله آجدار نیز اغلب در حمل‌ونقل یا

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

جابه‌جایی مواد در معدن استفاده می‌شوند، زمانی که مواد بزرگ یا سنگین نیاز به جابه‌جایی در امتداد تسمه نقاله دارند بدون خطر افتادن تسمه از قرقره، آسیب رساندن به تجهیزات و ایجاد تأخیر منتقل می‌شوند.

در برخی موارد از نوار نقاله آجدار همراه با تسمه صاف استفاده می‌شود. اگرچه این امنیت استفاده از تسمه آجدار با قرقره منطبق را در خطوط تولید ارائه نمی‌دهد، اما می‌تواند کشش بیشتری برای یک سیستم نقاله ایجاد کند.

یک نوار نقاله آجدار ممکن است برای امنیت بیشتر استفاده شود، مخصوصاً زمانی که خطر لیز خوردن تسمه کم باشد. تنظیمات معکوس و مخالف نیز، با استفاده از یک تسمه آجدار و یک قرقره بدون آج نیز انجام می‌شود.

مشخصات نوار نقاله آجدار

مشخصات نوار نقاله آجدار به کاربرد آن، صنعت و نوع محصول تولیدی بستگی دارد. صنعتگران برای اطمینان از اینکه سیستم نوار نقاله آجدار متناسب با آن کاربرد درخواستی ساخته شده باشد در خصوص سیستم‌های تسمه نقاله و در مورداستفاده از نوار نقاله آجدار سفارش‌هایی را خواهند داد که مواردی در توضیح آن مشاورین گروه ماشین ساز توضیحاتی شامل: حداکثر ظرفیت بار، سرعت سیستم تسمه نقاله، توان عملیاتی، مواد یا شکل قاب و همچنین پیکربندی درایو، ارائه خواهند داد.

برخی از اقلام ممکن است به لرزش، فشار یا مواد خطرناک حساس باشند؛ بنابراین، این موارد را باید با مشاورین گروه ماشین ساز موردبحث قرار بگیرد تا بتوانند با خطرات مقابله کنند. ابعاد و محیطی که نوار نقاله آجدار در آن مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز مهم است.

 

اصول و اهمیت نگهداری از نوار نقاله آجدار

این اصل از موضوعات مهمی است که بسیاری از صنعتگران و کارآفرینان هنگام خرید ماشین‌آلات صنعتی نادیده می‌گیرند. هزینه‌های تعمیر و نگهداری ممکن است خیلی زیاد باشد که در وهله اول نگرانی از آن هدف خرید دستگاه را با شکست مواجه می‌کند. همچنین دلالانی وجود دارند که می‌خواهند مهندسانشان تعمیر و نگهداری را انجام دهند تا از همان ابتدا پروژه نگهداری از دستگاه را به‌جای خدمات به‌عنوان هدف داشته باشند. اولین گام این است که از دستگاهی که می‌خرید اطمینان حاصل کنید و از خدمات پس از فروش نیز آگاهی داشته باشید تا بدانید نگهداری از آن آسان است و همچنین هزینه زیادی را برای کارکردن آن و فعال‌سازی آن پرداخت نمی‌کنید.

 

خدمات نصب و راه‌اندازی را فراموش نکنید

حتی اگر از اطلاعات کافی در مورد چگونگی کارکرد یک قطعه خاص از تجهیزات مربوط به خطوط تولید برخوردار باشید، قطعاً اطلاعات کافی در مورد نصب تجهیزات سنگین را ندارید ازآنجایی‌که اغلب، ماشین‌آلات بزرگ به‌صورت قطعات جدا از هم ارسال می‌شوند. هرگونه تلاش برای نصب و راه‌اندازی این قطعات به‌طورقطع فراتر از تجربه یا تخصص شما است؛ بنابراین بدون تخصص کافی واجد شرایط قراردادن اجزای ماشین‌آلات و اجرای نصب اصولی آن نیستید؛ در نتیجه قبل از اینکه به خرید تجهیزات اقدام کنید، با دریافت مشاوره اصولی از نحوه تحویل، مونتاژ و یا نصب آن مطلع شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع می‌توانید از خدمات ویژه گروه صنعتی ماشین ساز بهره‌مند شوید.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

نکاتی در خصوص افزایش راندمان و تولید

بهبود حاشیه سود

همان‌طور که مؤسسات مالی در مشاوره خود به شرکت‌ها توضیح می‌دهند، کارایی و سرعت خطوط تولید منجر به کاهش هزینه‌های قابل توجهی می‌شود که با افزایش تولید همراه است. تقسیم خطوط تولید و تشکیل واحدهای بیشتر را می توان با هزینه‌های کمتر راه اندازی کرد. تولیدکنندگان می‌توانند از این مزیت در استراتژی‌های قیمت‌گذاری برای افزایش حاشیه سود و در نهایت درآمد بیشتر کسب و کار خود استفاده کنند.

کیفیت تولیدات و یکنواختی محصول

هدف دیگر خطوط تولید اطمینان از یکنواختی محصول است. فرایندها به‌گونه‌ای تنظیم شده اند که تضمین کنند، ظاهر، احساس و عملکرد هر واحد به یک شکل است، از لوازم خانگی گرفته تا دیگر محصولات صنعتی. مراحل تکمیلی QA، برای جلوگیری و کاهش نقص‌ها هستند تا این فرایند در طول زمان تولید بهبود یابد. این اصل، منجر به کاهش واحدهای ناکارآمد، ضایعات کمتر و اعتماد بیشتر مصرف کنندگان و قابل اطمینان بودن محصول می‌شود.

مزایای ارتقاء در حین تولید

خطوط تولید با ارتقاء مداوم تجهیزات ضمن بهبود کارایی و فناوری‌ها یا فرآیندهای جدید با کیفیت تر می‌شوند. از تولیدات گرفته تا مواد خام جدید، خطوط تولید قادر به ارتقاء و بهبود تولید به طرق مختلف است. به همین دلیل است که راه اندازی بسیاری از تجهیزات خودکار و سریع امروزی خطوط تولید کارخانه ها با نسخه های قبلی که دهه ها پیش آغاز شده بودند بسیار متفاوت به نظر می رسند.

نیروی کار متخصص و اهمیت آموزش

اهمیت آموزش نقش کلیدی در بازده خطوط تولید و نگهداری از تجهیزات دارد. خطوط تولید به نیروی انسانی نیاز دارند که آموزش کافی در خصوص استفاده و عملکرد تجهیزات را داشته باشد در غیر این صورت و بدون درنظرگرفتن آموزش ممکن است روند تولید برای یک کارفرما بسیار سخت باشد. عملکرد خطوط مونتاژ باید یکنواخت، دقیق و اصولی باشد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *