قیمت دستگاه پاستوریزاتور | دستگاه پاستوریزه | پاستوریزاتور

قیمت دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز
تاریخ انتشار : 17 مارس 0761
تعداد بازدید : 26 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

سایت ماشین ساز در این مقاله قصد دارد به قیمت دستگاه پاستوریزاتور بپردازد و آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

وقتی برای خرید مواد غذایی به فروشگاه یا سوپر مارکت می روید یکی از کلمات مهمی که بر روی بسته بندی برخی محصولات با آن روبه رو می شوید پاستوریزه است.

به راستی پاستوریزه یعنی چه؟ چرا برخی محصولات نیاز به پاستوریزه شدن دارند؟ فرایند پاستوریزاتور چگونه و با چه دستگاهی انجام می شود؟ این دستگاه چه مشخصات و ویژگی  هایی دارد و چگونه کار می کند؟ و مهم ترین مساله این که قیمت دستگاه پاستوریزاتور چند است؟ چه عواملی بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور موثر است؟ برای خرید دستگاه پاستوریزاتور به چه نکاتی باید توجه نماییم؟

بیایید از منظری دیگر به بررسی این دستگاه بپردازیم. سوالات مطرح شده به ما می گوید که دستگاه پاستوریزاتور بخش های مختلفی دارد که برای شناخت دقیق آن باید ابتدا آن ها را به طور کامل بررسی نماییم. البته مهم ترین مساله کارکرد و قیمت دستگاه پاستوریزاتور است. ابتدا لازم است تا به تعریف جامعی از این محصول برسیم.

این دستگاه در مراکز مختلفی مثل لبنیاتی، دامپروری، تولید عرقیجات و سایر محصولاتی که نیاز به پاستوریزه کردن دارند استفاده می شود. البته توجه به این نکته ضروری است که دستگاه پاستوریزاتور در ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. این دستگاه در خط تولید نقش مهمی دارد و با چندین دستگاه دیگر یک خط تولید دقیق و مناسب را تشکیل می دهد.

قیمت دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز
قیمت دستگاه پاستوریزاتور | دستگاه پاستوریزه | پاستوریزاتور | ماشین ساز

دستگاه پاستوریزاتور چیست؟

ابتدا باید بدانیم معنای پاستوریزه کردن چیست و چگونه انجام می شود. وقتی یک شیر خام از گاو یا گوسفند به دست می آید دارای مقادیری میکروب و باکتری است که موجب ایجاد بیماری می شود. در مناطق روستایی پس از این که شیر را می دوشند در ظرفی ریخته و به ان حرارت می دهند.

در واقع با استفاده از حرارت دهی میکروب ها و باکتری ها را از بین می برند. این شیر بعد از حرارت دهی سرد می شود و زنان روستایی از ان استفاده می کنند. اساس کار پاستوریزه کردن همان حرارت دهی است. اما در مراکز لبنیاتی و دامپروری ها که میزان تولید و عرضه بالاست از دستگاه های مشخصی استفاده می شود.

دستگاه پاستوریزاتور برای از بین بردن میکروب و باکتری در شیر است که با استفاده از مکانیسم تعبیه شده در آن به محصول حرارت می دهد و بعد از حرارت دهی این محصول به مرحله سرد شدن و مصرف می رسد.

برخی از مصارف این محصول به صورت شیر است و برخی را به سایر محصولات لبنی تبدیل می نمایند. البته دستگاه پاستوریزاتور تنها در زمینه لبنیات کاربرد ندارد و در مصارف تولید آبمیوه و عرقیجات نیز کاربرد دارد.

درجه حرارت دهی به شیر در این دستگاه بین هفتاد و دو تا هفتاد و پنج درجه سانتی گراد است که پس از این مرحله، فرآیند سرد کردن شیر طی 15 الی 20 دقیقه انجام می شود و سپس سایر مراحل طبق استاندارد های مشخصی صورت می گیرد. جالب است بدانید قطعات به کار رفته در این بخش ها بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور تاثیر می گذارد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره قیمت دستگاه پاستوریزاتور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

کارکرد دستگاه پاستوریزاتور

برای آن که از کارکرد دستگاه پاستوریزاتور اطلاع یابیم نیاز است تا بدانیم این دستگاه بر اساس چه مکانیسمی کار می کند. دستگاه پاستوریزاتور مکانیسم حرارت دهی و سرد کردن دارد.

به همین دلیل این دستگاه نیاز به فرآیندی دارد که در آن از مخازنی برای حرارت دهی و یک مخزن برای سرد کردن استفاده نمایند. این دستگاه به نسبت حجم و فضایی که نیاز دارد باید در خطوط تولیدی که امکان لوله کشی برای مایع و اختصاص فضای بزرگ دارند استفاده شود.

به همین دلیل استفاده از دستگاه پاستوریزاتور در فروشگاه و مغازه های کوچک امکان پذیر نیست. کارکرد دستگاه پاستوریزاتور به گونه ای است که در تولیدی های با ظرفیت بالا به کار می آید و سود دهی دارد. البته نکته مهم در کارکرد دستگاه آشنایی با اصول کاری ان و نگه داری مناسب است. به همین دلیل اهمیت نگه داری و نظافت منظم دستگاه در کارکرد مفید آن تاثیر گذار است.

کارکرد دستگاه پاستوریزاتور به گونه ای طراحی شده است که تنظیمات حرارت دهی به صورت اتوماتیک انجام می شود. در برخی از دستگاه ها تولید کننده این تنظیمات را به طور دستی وارد می کند که این کار در صورتی که به طور کامل با فرآیند دستگاه آشنا باشد دقیق صورت می گردد.

اتوماتیک بودن این فرآیند برای انجام دقیق و اصولی کار دستگاه ضروری است و در قیمت دستگاه پاستوریزاتور نیز موثر می باشد. برای پاستوریزه کردن ضرایب طبق استادندارد های مشخصی اعمال می شود و در صورت بروز خطا مجددا از سر تکرار می شود. به همین دلیل دستگاه پاستوریزاتور اتوماتیک کارکرد بهتری نسبت به نوع نیمه اتوماتیک آن دارد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره قیمت دستگاه پاستوریزاتور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

فاکتور های موثر بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور

دستگاه پاستوریزاتور به عنوان مهم ترین دستگاه در خط تولید لبنیات به شمار می آید. چرا که اگر این دستگاه نباشد شیر تولید شده به صورت آلوده به مراحل بعد انتقال می یابد و به دست مشتری می رسد. از سوی دیگر به دلیل ارتباط مستقیم محصولات تولید شده با سلامتی انسان، نظارت و کنترل بر روی این دستگاه بسیار بالاست. قیمت دستگاه پاستوریزاتور در تولیدی های مختلف متفاوت می باشد.

قیمت دستگاه پاستوریزاتور | دستگاه پاستوریزه | پاستوریزاتور  | ماشین ساز
قیمت دستگاه پاستوریزاتور | دستگاه پاستوریزه | پاستوریزاتور | ماشین ساز

عوامل مختلفی بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور موثر است که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

ظرفیت دستگاه

همان طور که می دانید واحد شمارش مایعات بر اساس لیتر است. این که دستگاه چند لیتری باشد به همان میزان قیمت آن متفاوت تر است. قیمت دستگاه پاستوریزاتور که ظرفیت آن 100 لیتری باشد با دستگاهی که ظرفیت آن 400 لیتری باشد متفاوت تر است. اندازه مخازن و قدرت موتور بر اساس ظرفیت دستگاه مشخص می شود که بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور تاثیر می گذارد.

جنس بدنه

جنس بدنه بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور موثر است. دستگاهی که از جنس مرغوب و درجه یک تهیه شده باشد به طبع نسبت به جنس های دیگر قیمت متفاوتی دارد. قیمت دستگاه پاستوریزاتور با جنس استیل برای خطوط تولید با ظرفیت بالاتر مناسب است. استیل به راحتی قابل نظافت است و در خطوط تولیدی که میزان تولید آن ها بالاست کارایی بیش تری دارد.

کیفیت قطعات

برخی از دستگاه ها با قطعات درجه دو یا سه تولید می شوند. این دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن خراب می شود و منجر به افزایش ضرر در کل خط تولید خواهد شد. قیمت دستگاه پاستوریزاتور که با قطعات درجه یک و مرغوب تولید شده باشد متفاوت تر است. استفاده از این دستگاه دارای عمر مفید بالاتر و افزایش کیفیت بیش تر خواهد بود. به همین دلیل اغلب تولید کنندگان تمایل به استفاده از قطعات مرغوب دارند تا میزان فروش خود افزایش دهند.

سرعت

یکی از مهم ترین عوامل در قیمت دستگاه پاستوریزاتور سرعت کار آن است. دستگاهی که مرغوب باشد سرعت استانداردی در فرایند کار دارد.

قیمت دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز

مکانیسم حرارت دهی

مهم ترین قسمت و کارکرد دستگاه پاستوریزاتور همان حرارت دهی است. فرآیند و مکانیسم به کار رفته در فرآیند حرارت دهی در قیمت دستگاه پاستوریزاتور تاثیر گذار است. این فرآیند به دلیل اهمیتی که در از بین بردن میکرب و باکتری ها دارد باید به گونه ای باشد که بر اساس تنظیمات کار کند. رعایت درجه مشخص که در پاستوریزه کردن اعمال می شود به مکانیسم دقیق حرارت دهی باز می گردد که در تولید و قیمت دستگاه پاستوریزاتور تاثیر گذار است.

مکانیسم سرد کردن

پس از این که شیر یا هر مایع دیگری به منظور نابود کردن میکرب ها حرارت داده شده به مرحله سرد کردن می رود. این مرحله با استفاده از مخزنی که در دستگاه قرار دارد انجام می شود. کیفیت و زمان مشخص در سرد کردن بر کیفیت نهایی شیر تاثیر می گذارد. به همین دلیل قیمت دستگاه پاستوریزاتور از کیفیت مخزن سرد کردن نیز متاثر است.

صفحه کنترل

یکی از بخش های مهم دیگر در قیمت این دستگاه همان صفحه کنترل است. در برخی از دستگاه ها این صفحه به صورت کاملا اتوماتیک است که عملیات حرارت دهی و سرد کردن را نیز به صورت اتوماتیک و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می دهد. در نوع دیگری از این دستگاه این فرآیند نیمه اتوماتیک است.

یعنی صفحه کنترل توسط یک اپراتور تنظیمات مشخصی را اعمال می نماید. نوع صفحه کنترل بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور تاثیر گذار است. دقت کنید که فرآیند اتوماتیک بر افزایش سرعت و ظرفیت خط تولید تاثیر گذار است. به همین دلیل قبل از تهیه این دستگاه باید به عوامل مهمی دقت کنید.

مجموعه عواملی که مطرح شد بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور موثر است. فراموش نکنید که قبل از خرید دستگاه پاستوریزاتور با کارشناسان بخش فروش مرکز مورد نظر ارتباط برقرار کرده و از آن ها مشاوره بگیرید. حال که عوامل موثر بر قیمت دستگاه پاستوریزتور را بررسی نمودیم حال باید بدانیم برای خرید این دستگاه به چه نکاتی باید دقت نماییم تا یک دستگاه به صرفه و اقتصادی خریداری نماییم.

خرید دستگاه پاستوریزاتور

برای این که یک محصول جدید و جزئی را خریداری نماییم به عوامل مختلفی توجه می کنیم. حال این دقت و حساسیت را به یک خط تولید لبنیات تعمیم دهید که قصد دارید آن را تجهیز نمایید.

قیمت دستگاه پاستوریزاتور بر اساس عواملی که در بخش قبل بررسی شد تعیین می شود و در بازار پر التهاب این روز ها نیز قیمت بالایی دارد. برای خرید این دستگاه باید به عواملی چون ظرفیت خط تولید، کیفیت دستگاه، محل به کار گیری دستگاه دقت نمود.

اولین مرحله در خرید این دستگاه توجه به نیاز و ظرفیت خط تولید است. به دلیل نوع کارایی و مکانیسم دستگاه، استفاده از این دستگاه در خطوط تولید با ظرفیت بالا پیشنهاد می شود.

قیمت دستگاه پاستوریزاتور به گونه ای است که باید از ان در خطوط تولید با ظرفیت بالا بهره برد. از سوی دیگر در خطوط تولیدی که ظرفیت پایین تری دارند یا در حد یک فروشگاه معمول می باشند استفاده از این دستگاه توصیه نمی شود.

کیفیت دستگاه نیز برای خریدار مهم ترین عامل است. قیمت دستگاه پاستوریزاتور نیز از کیفیت قطعات به کار رفته در آن تاثیر می گیرد. دستگاهی که با استفاده از قطعات درجه یک و به روز تولید شده است عمر مفید بالاتری دارد و می تواند سالیان متمادی نیاز خط تولید را تامین نماید.

به دلیل اهمیت بالای این دستگاه و ارتباط با سلامتی افراد و مصرف کنندگان، خرید دستگاه پاستوریزاتوری که کیفیت بالایی دارد به نفع تولید کننده و خریدار است.

استفاده از این دستگاه در یک خط تولید که فضای بزرگی دارد مناسب است. به دلیل حجم بالای این دستگاه و همچنین سایر بخش هایی که نیاز دارد باید محل مناسبی را به خط تولید اختصاص داد.

برای فروشگاه های کوچک که فضای کوچکی دارند مناسب نمی باشد. این دستگاه نیاز به محلی دارد که بتوان کانال کشی نمود. همچنین مراحل بعد از پاستوریزه کردن که توسط دستگاه و نیرو های دیگر انجام می شود نیز نیاز به یکی فضای بزرگ مثل کارگاه یا سوله یا کارخانه دارد. قبل از اینکه این دستگاه را بخرید به محل مورد نظر به طور دقیق فکر کنید.

مزایای موثر بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور

دستگاه پاستوریزاتور مزایای فراوانی دارد که بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور نیز تاثیر گذار است. این دستگاه به دلیل اهمیت بالا و کابردی بودن آن مزایای مهمی دارد از جمله:

  • قابلیت نظافت آسان و سریع
  • از بین بردن تمام میکروب ها و باکتری ها
  • قابلیت پاستوریزه کردن شیر با کیفیت بالا و تنظیمات دقیق
  • وجود صفحه کنترل و نظارت بر کار دقیق دستگاه
  • عدم نیاز به نیروی انسانی با تعداد بالا
  • قابلیت تعمیر آسان در صورت بروز مشکل
  • ظاهری جمع و جور با کارایی بالا

مزایای نام برده شده تنها بخشی از ویژگی هایی است که بر قیمت دستگاه پاستوریزاتور است. توجه نمایید که این مزایا می تواند در خرید بهتر و دقیق تر این دستگاه شما را راهنمایی نماید. برخی از تولید کنندگان با معرفی کامل محصول از طریق سایت مرکز مثل سایت ماشین ساز اقدام به عرضه آن به صورت اینترنتی نموده اند.

به طور مثال چنان چه مرکز فروش دستگاه در تهران باشد و شما در شیراز زندگی می کنید می توانید بدون طی کردن مسیر و به آسانی از مزایای خرید اینترنتی نیز بهره مند شوید. برخی از تولید کنندگان نیز این دستگاه را با ارائه خدمات پس از فروش شامل آموزش اپراتور، نصب و راه اندازی، ارائه خدمات تعمیر پس از فروش و غیره همراه می کنند.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره قیمت دستگاه پاستوریزاتور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

سخن پایانی درباره مقاله قیمت دستگاه پاستوریزاتور

سایت ماشین ساز در این مقاله به قیمت دستگاه پاستوریزاتور پرداخت و آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

این دستگاه با توجه به مزایا، کارکرد و ویژگی های نام برده شده می تواند یکی از زمین های مناسب برای سرمایه گذاری باشد. از سوی دیگر به دلیل اهمیت بالای لبنیات در سلامتی انسان نیز توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است و به طور همیشه بازار مصرف را دارد.

در پایان از این که با مقاله قیمت دستگاه پاستوریزاتور تا انتها همراه بودید از شما بسیار ممنون و سپاسگزار هستیم. و امیدواریم که جواب همه ی سوال های خود را درباره این مدل از دستگاه های صنعتی گرفته باشید.

لازم به ذکر است که شما قادر خواهید بود در صورت نیافتن محصول خود در سایت ماشین ساز به سایت دیگر ما یعنی سایت توان صنعت مراجعه کنید. و در آن جا اقدام به خرید محصول مورد نظر خود کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *