دستگاه پرکن مایعات ثقلی | کاربرد دستگاه ثقلی | دستگاه پرکن مایعات ثقلی

دستگاه پرکن مایعات ثقلی
تاریخ انتشار : 05 ژانویه 2022
تعداد بازدید : 3 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

دستگاه پرکن مایعات ثقلی – ماشین ساز

دستگاه پرکن مایعات در گذشته و در مقالات قبل درباره این مدل دستگاه‌ها زیاد گفته‌ایم. اما این دستگاه پرکن ثقلی هم ردیف دستگاه‌های پرکن مایعات غلیظ و دستگاه پرکن پودری و دستگاه پرکن سیلندری و دستگاه پرکن پمپی و دستگاه پرکن مایعات پیمانه‌ای و… هست. با کمی جستجو نام این دستگاه پرکن مایعات در گوگل می‌یابید که مقالات و مطالب خواندی زیادی در مورد دستگاه پرکن مایعات ثقلی وجود دارد. اما چیزی که این مقاله را با مقالات و مطالب دیگر سایت‌ها متمایز می‌کند جامع و کامل بودن مطلب در مورد دستگاه پرکن مایعات ثقلی هست.

دستگاه پرکن مایعات ثقلی

فهرست مطالب

 • آشنایی با دستگاه پرکن مایعات ثقلی 
 • دستگاه پرکن مایعات ثقلی
 • بررسی مختصری از انواع دستگاه‌های پرکن مایعات
 • روش پرکردن دستگاه پرکن مایعات
 • روش پمپ دستگاه پرکن مایعات 
 • روش ثقلی دستگاه پرکن مایعات
 • روش سیلندری دستگاه پرکن مایعات 
 • نازل‌های دستگاه پرکن و هزینه آن 
 • کاربرد دستگاه مایعات ثقلی 
 • عملکرد دستگاه مایعات ثقلی
 • نتیجه گیری

 

.:: جهت تماس با مدیر فروش و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09152000050 – 09153130748 ( مهندس نکته سنج) کارخانه و دفتر فروش 05136589223 در تماس باشید ::.

آشنایی با دستگاه پرکن مایعات ثقلی 

ما در وب سایت ماشین ساز قصد داریم شما را با این دیستگاه آشنا کنیم. در همان اول این مطلب خواندید دستگاه پرکن مایعات ثقلی هم ردیف دستگاه پرکن مایعات دیگر هست. یعنی کاری که آن دستگاه انجام می‌دهند را انجامی دهد ولی با اندکی تغییر. هدف در ساخت این نوع دستگاه‌ها که برای صنایع بزرگ و کوچک ساخته شده‌اند، کمک در فرایند تولید هست. البته فرایند تولید در کارخانه‌ها مثل هم نیست پس تصور نکنید که همه این کارخانه‌ها از یک نوع دستگاه استفاده می‌کنند. مخصوصاً دستگاه پرکن مایعات ثقلی بیشتر در کار خانه به کار می‌رود.

مطمئن هستم این دستگاه یکی از پر کاربرد ترین دستگاه و ماشین آلات خط تولید شرکت‌ها هست. شرکت‌های لبنیاتی و داروی و نوشیدنی و هر شرکتی که با مواد مایع سروکار دارد حتماً در خط تولید خود نیاز به این دستگاه دارند. دستگاه پرکن مایعات ثقلی برای پر کردن مایعات رقیق در ظرف‌های پلاستیکی و پاکت‌ها پلاستیکی به کار می‌رود. همان طور که در مقالات قبل بیان کردم مایعات به طور کلی به دسته تقسیم می‌شوند. اول مایعات با ویسکوزیته پایین دوم مایعات با ویسکوزیته بالا در ادامه بیشتر درباره ویسکوزیته توضیح می‌دهیم. 

از این مدل دستگاه برای پر کردن ظروفی به کار می‌رود که مایعات رقیق مثل آب، باتری، اسید، دوغ، نوشیدنی‌ها، مایعات شیمیایی، غذایی و دارویی و دیگر موادی که مایع رقیق هستند استفاده می‌شود. دستگاه پرکن مایعات رقیق معروف به پرکن ثقلی است. این دستگاه یکی از انواع دستگاه‌های هست که در صنایع غذایی استفاده می‌شود. روش کار آن به صورتی هست که به پمپ یا موتور نیازی ندارد. در واقع باقدرت نیروی جاذبه زمین کار می‌کند. در باره رو کار آن در ادامه توضیح خواهیم داد.

دستگاه پرکن ثقلی چیست؟

شاید برای ما سؤال پیش بیاید که چرا به این دستگاه، به دستگاه پرکن مایعات ثقلی معروف شده است؟ برای بررسی این موضوع ابتدا معنای کلمه ثقلی باید بدانیم و بعد به نحوه عملکرد این دستگاه می‌پردازیم. معانی زیادی برای این کلمه ثقلی وجود دارد ولی با توجه به عملکرد این دستگاه قطعاً منظور از ثقلی سنگینی و جاذبه بوده است. این نام را برای این دستگاه انتخاب کرده‌اند بی دلیل نبوده چرا که عملکرد این دستگاه با جاذبه است. در واقع نیاز به استفاده از در پر کردن مواد مایع درون ظروف ندارد چون با کمک جاذبه زمین و سنگینی مایعات مواد از بالا به درون ظروف ریخته می‌شوند. بنابراین نام دستگاه پرکن مایعات ثقلی کاملاً متناسب با عملکرد آن هست که این بسیار طبیعی هست. 

ظاهر دستگاه یا همان مشخصات ظاهری این دستگاه در همه مدل‌ها یکسان نیست. بلکه بستگی به نوع کاری که می‌خواهد انجام به دهد و نوع مواد آن ارتباط دارد، با این وجود مشخصات ظاهری دستگاه پرکن مایعات ثقلی در مدل‌های مختلف با یک دیگر متفاوت هست. این گونه نیست که مدل دستگاه با هم فرق داشته باشد ولی هیچ تغییر در مدل‌های حس نشود. البته نه تنها مشخصات ظاهری بلکه مشخصات سیستم کنترل دستگاه هم در همه مدل‌ها یکسان نیست. در ادامه درباره سیستم کنترل دستگاه پرکن مایعات ثقلی بیشتر توضیح خواهیم داد. 

.:: جهت تماس با مدیر فروش و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09152000050 – 09153130748 ( مهندس نکته سنج) کارخانه و دفتر فروش 05136589223 در تماس باشید ::.

قیمت دستگاه پرکن مایعات ثقلی

همان طور که می‌دانید قیمت‌ها در بازار همیشه در حال نوسان هست. هیچ وقت نمی شود قیمت ثابتی را برای شما بیان کردن غالباً در چنین مواقعی دو کار انجام می دهیم. اول این که شما را با نحوه خرید این دستگاه آشنا می کنیم. دوم این که به شما توصیه می کنیم به با مشاورین ما در ارتباط باشید. 

بررسی مختصری از انواع دستگاه های پرکن مایعات 

یک: دستگاه پرکن مایعات ثقلی یکی از خصوصیات این دستگاه این هست که بدون پمپ و موتور کار ی کند.

دو: دستگاه پرکن مایعات سیلندری دارای سه متر نور نقاله می‌باشد.

سوم: دستگاه پرکن مایعات پیستونی، پرکننده مایع محصولات زیادی هست. دقیقاً از محل ذخیره مخازن، به سمت ظروف کوچک و ظروف بزرگ هدایت می شود

چهار: دستگاه پرکن مایعات واکیومی.

پنج: دستگاه پرکن مایعات پیمانه ای.

انواع دیگر هم وجود دارد شما می توانید متناسب نیاز خود سوال مربوطه آن را از مشاورین ما بپرسید.

استفاده از این دستگاه در هر نوع از انواع آن بستگی به نوع فعالیت دستگاه دارد. همچنین به نوع مواد و نحوه بسته بندی نیز مرتبط هست. مثل زمانی شما از مواد غلیط استفاده می کنید نوع دستگاه دیگر نباید ثقلی باشید. زمانی از مواد مایع ولی چسبنده استفاده می کنید دیگر نمی توانید از دستگاه پرکن مایعات ثقلی برای پرکردن ظروف استفاده کنید.

روش پر کردن دستگاه پر کن مایعات

روشی که برای پر کردن ظروف یا پاکت ها مخصوص وجود دارد کلاً به سه روش خلاصه می شود. پرکردن به روش پمپی یکی از روش‌ها هست که دقت در کار در دستگاه خیلی کم هست. البته یکی ویژگی‌های دستگاه برای خط تولید همین دقت در عملکرد هست. پرکردن ثقلی روش دیگر هست که عنوان این مقاله به آن اختصاص داده شده و قصد داریم روش کار این دست گاه را بیان کنیم. پرکردن سیلندر (پیستونی) درباره این روش انشا الله در مقاله دیگر بیان می‌کنیم که چگونه کار می‌کند. گرانوری مایعات در هر نوع که موجود باشد در تزریق تأثیر گذار هست. روش‌هایی که بیان شد برای هر مایع بکار نمی‌رود بلکه این روش‌ها برای بعضی‌ها مناسب هست و برای بعضی دیگر مناسب نیست. از این جهت انتخاب درست دستگاه در هنگام خرید خیلی مهم هست چون نحوه تزریق مواد مایع اهمیت زیادی دارد.

روش پمپ دستگاه پرکن مایعات

درباره روش پمپی بیان کردیم که این روش معمولاً دقت کافی در پر کردن ندارد. ولی می‌توانید برای هر نوع از مایعات استفاده کرد. اما به دلیل عملکردی که دارد برای موادی مثل گریس سرد با چسبندگی، گزینه بسیار مناسبی به حساب می‌آید.

روش ثقلی دستگاه پرکن مایعات 

 از دستگاه پرکن مایعات ثقلی بیشتر یا بهتر بگویم معمولاً برای عرقیات، آب معدنی، دوغ، انواع شوینده‌ها و مواد مایع دیگر از این سیستم ثقلی استفاده می‌کنند. البته هزینه تهیه این دستگاه نسبت به دیگر دستگاه‌های هم رده خود خیلی مناسب هست. در واقع این دستگاه ارزان‌ قیمت ‌ترین روش تزریق مواد مایع در ظروف است. دستگاه پرکن مایعات ثقلی با جاذبه زمین کار می‌کند و در اصل این وزن خود مایعات هست که باعث ریخته شدن مواد در ظروف می‌شود. در اکثر مواقع این روش پرکردن برای برای مواد رقیق به کار می‌رود. 

روش سیلندری دستگاه پرکن مایعات 

روش پرکردن سیلندری البته به پیستونی هم مشهور هست این روش در زمانی به کارمی رود که ماشین آلات اتوماتیک باشد. یکی از خصوصیات این دستگاه دقت بالا در پرکردن مایعات هست. علت این دقت در ثابت بودن حجم تعیین و تنظیم شده در سیستم کنترل هست که به صورت اتوماتیک کار می‌کند. این موضوع باعث شده که خطا مقداری در تزریق مواد خیلی کم می‌باشد. این موضوع باعث شده از این دستگاه در مایعات با غلظت زیاد استفاده کنند.

نازل‌های دستگاه پرکن و هزینه آن 

در مورد دستگاه پرکن مایعات ثقلی تعداد نازل‌ها با توجه به نوع سفارش خریدار تعیین می‌گردد. دستگاه‌های همچون، دستگاه درب بند، دستگاه سیل القایی، دستگاه جت پرینتر، تونل شیرینگ و چندید دستگاه دیگر می‌توانند بر روی دستگاه پرکن ثقلی نصب شوند. البته نصب آن بستگی به نوع سفارش خریدار دارد. در ضمن این مورد روی قیمت دستگاه تأثیر گذار هست.

 

 .:: جهت تماس با مدیر فروش و دریافت مشاوره رایگان با شماره 09152000050 – 09153130748 ( مهندس نکته سنج) کارخانه و دفتر فروش 05136589223 در تماس باشید ::.

 

کاربرد دستگاه مایعات ثقلی

دستگاه پرکن مایعات ثقلی برای پرکردن انواع ظروف سرکه، دوغ، آب میوه، آب معدنی، مایعات شیمیایی و هر مایع رقیق دیگر استفاده می‌شود. عملکرد دستگاه تمام اتوماتیک هست. این دستگاه در پر کردن مایعات رقیق در ظروف شیشه‌ای که میانگین حجم آن از ۱۰۰ سی سی تا ۴۰۰۰ سی سی باشد بکار می رود. از این دستگاه می توانید در پر کردن مایعات رقیق خوراکی نظیر آب میوه و همچنین آب باطری، آب ژاول، کود مایع، عطر استفاده کنید.

عملکردی دستگاه پرکن مایعات ثقلی 

در دستگاه پرکن مایعات مواد داخل مخزنی ریخته می شود و چون که مواد مایع رقیق هست با وزن خود به نازل ها هدایت می شوند. شیر برقی در مسیر قرار داده شده که میزان مواد مایع را می توان در صفحه نمایش کنترل کرد. این سیستم می تواند دقت تزریق و یکنواختی پرکردن را بالا ببرد. از سیستم پنوماتیک برای کنترل باز و بسته شدن نازل ها استفاده می کنند. نازل های به کار گرفته شده در دستگاه به صورت آب بند ساخته شده اند و بدون چکِّه کار می کند. حد اکثر نازل های این دستگاه به ده عدد می رسد که در صورت سفارش خریدار روی دستگاه نصب و تحویل داده می شود. نکته مهم در مورد این دستگاه این هست که مخزن دستگاه‌پرکن مایعات ثقلی دارای کنترلر سطح هست. در ضمن سیستم دکل و باز و بسته شدن نازل ها پنوماتیک می باشد. البته نازل های ساخته شده آب بند هستند و چکِّه نمی کنند. 

نتیجه گیری

مطمئن هستم این دستگاه یکی از پر کاربرد ترین دستگاه و ماشین آلات خط تولید شرکت ها هست. معانی زیادی برای این کلمه ثقلی وجود دارد ولی با توجه به عملکر این دستگاه قطعاً منظور از ثقلی سنگینی و جاذبه بوده است. زمانی شما از مواد غلیظ استفاده می کنید نوع دستگاه دیگر نباید ثقلی باشید. زمانی از مواد مایع ولی چسبنده استفاده می کنید دیگر نمی توانید از دستگاه‌پرکن مایعات ثقلی برای پرکردن ظروف استفاده کنید. 

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *