دستگاه پرکن ثقلی | قیمت دستگاه پرکن ثقلی | خرید دستگاه پرکن ثقلی

دستگاه پرکن ثقلی
تاریخ انتشار : 16 فوریه 2022
تعداد بازدید : 3 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

دستگاه پرکن ثقلی از دستگاه هایی هستند که برای انتقال دادن انواع مایعات از آنها استفاده می شود و به کار می روند. مایعات با درجات غلظت‌های مختلفی به کار می روند و مورد استفاده قرار می گیرند که در بعضی از آنها چگالی بالاتر و در بعضی از آنها چگال  پایین تر می باشد. از این دستگاهای ثقلی پر کن برای پر کردن مایعات استفاده می شود. برای اینکه موادی مانند انواع شوینده ها، الکل‌ها و دیگر موادی که حالت  مایع دارند  به داخل بطری‌های آن‌ها انتقال دهند از این دستگاه استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه‌ها سرعت عمل در کارخانه‌های مربوط به بسته بندی و تولید مایعات به شدت افزایش پیدا کرده و نیاز آنها به نیروی انسانی در مقابل کاهش پیدا می کند.

دستگاه پرکن ثقلی

 سیستم‌های ثقل چیست ؟

برای اینکه با نحوه عملکرد و چگونگی کارایی  دستگاه‌های پرکن ثقلی آشنا شوید باید با سیستم ثقلی آشنایی پیدا کنید. سیستم‌های ثلی سیستم هایی هستند که از ان‌ها برای پر کردن مایعات که رقیق هستند استفاده می شود و برای این کار معمولا از نیروی جاذبه استفاده می شود. در این دستگاه‌ها به علت آنکه برای پر کردن مایعات از نیروی جاذبه استفاده می شود بسیار ساده تر از دیگر دستگاه‌های پرکننده مایعات هستند.

این سیستم به دلیل مقرون به صرفه تر و بودن و ارزان تر بودن  از دیگر سیستم‌های پرکننده مایعات بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و محبوب تر می باشد. مکانیسم‌های ثقلی در یک حالت کلی بیشتر برای جابجا کردن مایعات با حالت‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگیهای بسیار خوبی که این سیستم‌ها دارا می باشد این است که به راحتی می تواند کف مایعات را کنترل کند و در صورتی که بر روی مایعات کف ایجاد شد ان‌ها را با سیستمی که دارد از بین برد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

 مشخصات فنی دستگاه پرکن ثقلی

همه دستگاه‌های که در تولید‌ها  مورد استفاده قرار می گیرند دارای مشخصات اصلی هستند از اصلی ترین مشخصات پرکن‌های ثقلی  نازل‌های آن است که می تواند که بین عدد یک تا ده متغیر  است. هر کارخانه ای که در کال بسته بندی کردن مایعات می باشد می تواند با توجه به تولید یکه دارد دستگاهی با تعداد نازل‌های لازم را سفارش دهد و از ان برای این کار و دقت بیشتر استفاده کند.

از مشخصات بسیار بارز این دستگاه‌ها این است که از سه یا شش  متر نوار‌های  نقاله در ساخت آنها به کار رفته است و سیستم‌های دکل ان‌ها پنوماتیکی هستند. نازل هایی که در ساخت این دستگاه‌ها به کار می رود معمولا از جنس استیل هستند که پایه پی وی سی دارند. که ترکیب این دو جنس در آن این ناز ل‌ها باعث می شود تا آن‌ها خاصیت ضد خورندگی پیدا کنند. برای محصولاتی که به صورت سبک تولید می شوند و رقیق هستند می توان از نازل‌های این دستگاه استفاده نمود و به راحتی ظروف مورد نظر را از آنها پر کرد.

 مزیت‌های سیستم دستگاه پرکن ثقلی

دستگاه‌های پرکن ثقلی با کاربرد بسیار عالی که دارند و باعث سهولت در کار شده و به آن سرعت می بخشد و علاوه بر این موضوعات دارای مزایای زیادی نیز  است. از محبوب ترین مزیتی که این دستگاه دارا می باشد  این است که کار کردن با آن بسیار راحت می باشد و نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد و بسیار از افراد بدون تحصیلات خاص می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

قیمت دستگاه ه پرکن‌های ثقلی بسیار ارزان است و از لحاظ اقتصادی مقرون به است و برای خریداری آن‌ها و استفاده در خط تولید نیاز به سرمایه‌های هنگفت نیست و با هزینه کم نیز قابل  خریداری هستند. دستگاه ثقلی هزینه نگهداری بسیار پایینی دارد و در صورت خرابی نیز به راحت تعمیر می شود  و از مهم ترین مزیتی که دارا هستند این است که خاصیت ضد خورندگی دارند و می توان برای پر کردن انواع مایعات از آنها استفاده کرد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

 معایب دستگاه پرکن ثقلی

هر دستگاهی در کنار مزیت هایی که دارد دارای معایبی نیز هست که دستگاه پر کن ثقلی از این قاعده مستثنی نمی باشد و دارای معایبی است  که از عیب‌های بسیار قابل توجه آن این  می باشد که قدرت نازل‌های ان برای پر کردن مایعات بسیار پایین می باشد و در این قسمت ضعیف عمل می کند.  پر کن‌های ثقلی برای انتقال دادن موادی که چگال ان‌ها پائین می باشد به هیچ عنوان گزینه مناسبی نمی باشد و از لحاظ کاربردی دارای محدودیت‌های می باشد.

اگر بخواهیم این دستگاه‌ها را با دیگر دستگاه‌های پرکن در مقام مقایسه قرار دهیم پرکن‌های ثقلی به کمک مستقیم اپراتور‌ها وابسته هستند و بدون آن‌ها کارایی و عملکرد آن‌ها نیز دچار اختلال خواهد شد. از این دستگاه برای مایعاتی که تغییر دما می دهند و با تغییر محیط دمای آن‌ها نیز تغییر می کند استفاده کرد و اگر قصد انتقال دادن مایعاتی را دارید که قبل از پرشدن نیاز به چرخش دارند این دستگاه گزینه مناسبی برای کار شما نمی باشد.

 مکانیسم دستگاه پرکن ثقلی

نحوه عملکرد دستگاه بدین گونه است که مایعی که حالت رقیق مانند دارد  در یک مخزن در قسمت بالایی دستگاه قرار داده می شود و سپس این مخزن با اتصالاتی که دارد و با استفاده از نازل هایی که در یک سطح پایین تر قرار گرفته است متصل و به یکدیگر مرتبط هستند. در قسمت زیرین نازل ا بطری‌های مخصوصی قرار می گیرد که قرار است با استفاده از همین دستگاه با مایعات پر شوند.

این دستگاه از طریق کنترل  کردن زمان باز و بسته شدن نازل‌ها حجم مایع ورودی به داخل بطری‌ها را کنترل می کند و برای اینکه در حین عملیات پر کردن هیچ گونه اختلالی به وجود نیاید باید توسط نیرو‌های انسانی حجم مایعی که در داخل مخزن قرار دارد به طور مرتب کنترل و بررسی شود. تا حجم مایع در یک میزان ثابت نگه داشته شود و بتواند به طور مستمر به پر کردن بطری‌ها از مایعات بپردازد.

 انواع دستگاه‌های پرکن ثقلی

نحوه تولید دستگاه  پر کن‌های ثقلی به شکل خطی می باشد و دارای دو نوع عملکرد اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند. هم چنینی علاوه بر نحوه کارایی ان‌ها از لحاظ تعداد نازل به انواع مختلفی مانند تک نازل یا چند نازل تقسیم می شوند. که تعداد نازل‌های هر تولیدی را میزان خط تولید آن‌ها مشخص می کند و بر اساس تولیداتی که دارند و حجم تولیدات خود نسبت به خرید آنها اقدام می کنند.

دستگاه هایی که دارای نازل تک هستند قادر می باشند تا در مدت یک ساعت تعداد 150 ظرف با ظرفیت یک لیتر را پر کنند و در دستگاه هایی که دارای دو نازل هستند قادر هستند در طول مدت یک ساعت 400 بطری با همین حجم را پر کنند. نحوه کار بدین صورت می باشد که هرچه تعداد نازل‌ها بیشتر باشد تعداد ظرف هایی که در طول یک ساعت پر می شود نیز بیشتر خواهد بود و باعث سرعت پیدا کردن در خط تولید خواهد شد.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

 کاربرد دستگاه‌های پرکن ثقلی

همانطور که با خواندن متن بالا تا کنون متوجه شده اید از دستگاه‌های پرکن‌های ثقلی برای پر کردن بطری‌ها با مایعات با غلظت‌های مختلف استفاده می شود  که کاربرد بسیار زیادی در کارخانه تولیدات مایعاتی مانند گلاب و یا حتی الکل دارد. در تمام کارخانجاتی که  به نوعی با مایعات با غلظت‌های مختلف سر کار دارند این وسیله می تواند به یک وسیله کاربردی که بیشترین تاثیر را در خط تولید دارد مربوط شود. با استفاده از این دستگاه‌ها نیاز به نیروی انسانی بسیار کم تر می شود.

علاوه  بر کاربرد‌های بسیار خوبی که این دستگاه دارد مزایای خوبی نیز دارد و این است که قادر است کفی که بر روی مایعات بر اثر فشار زیاد در هنگام پر شدن بطری بر روی ان‌ها ایجاد می شود را  با استفاده از مکانیسم خاص خود از بین ببرد که یگ گزینه بسیار عالی می باشد. کنترل فشار در هر بار پر کردن بطری‌ها در این وسیله از طریق نازل‌ها کنترل می شود. نازل هایی که در این دستگاه به کار میرود میتواند تعداد گوناگونی داشته باشد که تعداد نازل‌ها در هر دستگاه ارتباط بسیار نزدیکی به میزان تولید مایعات در خط تولید دارد.

 سخن پایانی

دستگاه هایی که به کمک ن‌ها و با استفاده از نیروی جاذبه می تواند به پر کردن بطری‌ها از انواع مایعات بپردازد باعث سهولت در کار بسیاری از کارخانه جات تولید مانند تولید وایتکس ، مایع ظرفشویی ، انواع مایعاتی که خاصیت شیمیایی دارند و هر نوع مایعی به کار رود و باعث روند کاری بهتر و سهولت آن شود. این دستگاه‌ها که بیشتر با نیروی جاذبه کار می کنند دارای مخزن هایی در قسمت‌های بالایی خود هستند که مایعات در آنجا قرار می گیرد و سپس از طریق نازل‌ها به درون ظروف مربوط فرستاده می شود.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *