دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور

دستگاه پاستور | ماشین ساز
تاریخ انتشار : 17 ژانویه 0761
تعداد بازدید : 8 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

سایت ماشین ساز در این مقاله قصد دارد به دستگاه پاستور بپردازد و آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار دهد.

در این مقاله به طور خلاصه مفاهیم اصلی پاستوریزاسیون و تفاوت‌ های هموژنیزاسیون و در ادامه انواع پاستوریزه‌ ها و مبدل‌ های حرارتی صفحه ای و برند های اصلی در صنعت و مدل‌ های موجود در بازار توضیح داده شده است.

در وهله اول، پاستوریزاسیون اولین بار زمانی کشف شد که دانشمند فرانسوی لوئی پاستور در تلاش بود راهی برای جلوگیری از فساد شراب بیابد. او شراب را در دمایی کم تر از نقطه جوش برای مدتی گرم کرد تا از فساد آن جلوگیری کند. نام این فرآیند از نام این دانشمند گرفته شده است.

تفاوت پاستوریزه کردن و هموژنیزه کردن در شیر چیست؟

اکثر مردم فکر می کنند این دو فرآیند یکسان هستند، بنابراین بهتر است هر کدام را جداگانه توضیح دهیم. هموژنیزاسیون فرآیندی است که طی آن گلبول های چربی در شیر تجزیه می شوند. در شیر هموژینیزه شده لایه ای از چربی یا خامه روی شیر تشکیل می شود. همونیژه شدن شیر در طی فرآیند پاستوریزاسیون صورت می گیرد.

پاستوریزه کردن شیر چیست؟

پاستوریزه کردن فرآیندی است که طی آن شیر یا فرآورده های آن به دمای معینی در یک دوره زمانی معین می رسد و باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا در شیر و کاهش آلودگی می شود.

این فرآیند برای اینکه شیر دوباره آلوده نشود انجام می شود. دمای داده شده به مقاومت حرارتی عوامل بیماری زا در شیر بستگی دارد. پاستوریزه کردن سایر غذا ها به همین ترتیب انجام می شود، اما در حقیقت، آلاینده ها و عوامل بیماری زا (انواع باکتری، ویروس و غیره) در دمای مشخصی حذف می شوند.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره دستگاه پاستور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

شیر فوق پاستوریزه چیست؟

چنان چه شیر را با دمای بالای صد و شصت و یک درجه فارنهایت پاستوریزه کنید، شیر فوق پاستوریزه می شود. برای این کار شیر را به مدت 3 – 2 ثانیه توسط دستگاه مخصوصی با دمای حدود 300 درجه فارنهایت گرم می کنند. این روش تمام میکروارگانیسم ها و عوامل بیماری زا را کاملا از بین می برد.

هنگامی که شیر مراحل پاستوریزاسیون را طی کرد، دیگر نیازی به نگه داری در یخچال نیست. ماندگاری این شیر معمولاً 6 تا 9 ماه است. مهم ترین مشکل شیر فوق پاستوریزه داغ بودن آن است. همچنین رنگ این شیر کمی تیره تر از شیر های دیگر است. از طرف دیگر، طعم شیر فوق پاستوریزه معمولاً کمی متفاوت از طعم شیر پاستوریزه است.

روش های پاستوریزه کردن شیر

شیر به دو روش پاستوریزه کردن (پاستوریزه کردن دمای پایین) و (پاستوریزه کردن دمای بالا) انجام می شود.

دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز
دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز

پاستوریزه در دمای پایین

در پاستوریزاسیون هدف سلامت غذا است که در این مدت عوامل بیماری زا در غذا یا شیر از بین رفته و آلودگی آن ها کاهش می یابد. از شیر پاستوریزه شده به این روش در تولید پنیر استفاده می شود چرا که باعث جدا شدن مایعات می شود.

دمای کاری پاستوریزاسیون: 30 ثانیه در شصت و سه درجه سانتی گراد یا 15 ثانیه در هفتاد و دو درجه سانتی گراد. پاستوریزاسیون تمام عوامل بیماری زا در شیر را از بین می برد، اما خواص فیزیکی و شیمیایی آن را حفظ می کند.

پاستوریزه کردن در دمای بالا

هدف از پاستوریزاسیون دمای بالا از بین بردن پاتوژن های گیاهی، باکتری های آلوده و تغییر خواص سرمی پروتئین های موجود در شیر است. این روش برای تولید ماست مناسب است چرا که هم افزایی ایجاد نمی کند. پروتئین‌ های سرم از هم جدا نمی ‌شوند، بنابراین خواص آن ها تغییر می ‌کند یا دناتور می ‌شود.

دما و مدت پاستوریزاسیون در دما های بالا 2 ثانیه در صد و چهل درجه سانتی گراد، 30 ثانیه در هشتاد و پنج درجه سانتی گراد و 20 ثانیه در 90 درجه سانتی گراد است. این که از چه روشی برای پاستوریزه کردن استفاده کنید بستگی به هدف پاستوریزه کردن شما دارد. نرمال سازی یا پاستوریزه کردن در دمای پایین، شیر را تا 2 تا 3 هفته سالم نگه می دارد و پاستوریزه در دمای بالا می تواند شیر را تا 1 سال ذخیره کند.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره دستگاه پاستور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

انواع روش پاستوریزه کردن

پاستوریزاسیون به دو روش مداوم و غیر مداوم وجود دارد.

روم غیر مداوم

این روش طولانی است اما برای پاستوریزاسیون از دمای پایین استفاده می شود. به عنوان مثال شیر را به مدت 30 دقیقه با دمای شصت و سه درجه سانتی گراد گرم کنید. این روش هم ساده ترین و هم قدیمی ترین  روش است. موادی را که می خواهید پاستوریزه کنید در یک قابلمه بزرگ بریزید و حرارت دهید. در حین گرم کردن داخل دیگ را هم بزنید تا حرارت به طور یکنواخت منتقل شود.

روش مداوم

در این روش از دمای بالا اما زمان کوتاه برای پاستوریزاسیون استفاده می شود. به عنوان مثال شیر را به مدت 15 دقیقه در دمای هفتاد و دو درجه سانتی گراد گرم می کنند. روش مداوم بسیار پر کاربرد است و سرعت و مصرف انرژی بهتری نسبت به روش غیر مداوم دارد.

منبع حرارتی غیر مداوم یک مبدل حرارتی است. ماده پاستوریزه در جهت مخالف جریان مواد گرم شده قرار می گیرد که نشان دهنده دما و زمان است. پس از این مرحله، مواد به سرعت سرد می شوند.

نکته: بسته به نوع ماده غذایی که پاستوریزه می شود و پیامد های پاستوریزه کردن، از روش  های مختلفی استفاده می شود. برای مثال از روش های غیر مداوم برای حفظ بهتر طعم، رنگ و مواد مغذی ماده  غذایی استفاده می شود. با این حال، روش های پاستوریزاسیون دیگری نیز وجود دارد. برخی از آن ها مانند پاستوریزاسیون با بخار، با اشعه و فرآیند UHT را توضیح خواهیم داد.

دستگاه پاستور | ماشین ساز
دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز

پاستوریزاسیون با بخار

در این نوع پاستوریزاسیون که عمدتاً برای گوشت گاو استفاده می شود، این محصول به مدت 8 – 6 ثانیه از مخزن مجاور بخار فشار قوی عبور می کند. با این روش دمای مورد استفاده 88 – 93 درجه سانتی گراد است. خنک سازی این محصول پس از این مرحله به روش اسپری انجام می شود. در ایالات متحده، پاستوریزاسیون با بخار برای پاستوریزه کردن بیش از 50 درصد گوشت ملی استفاده می شود.

پاستوریزاسیون با اشعه

محصولاتی مانند ادویه ها، میوه ها، سبزیجات و گوشت بدون چربی را می توان با استفاده از فناوری اشعه پاستوریزه کرد. باکتری های این مواد با قرار گرفتن در معرض مقادیر کمی از اشعه بتا یا گاما از رشد آن ها جلوگیری می کنند. ماندگاری این محصولات با پاستوریزه شدن افزایش می یابد.

فرآیند UHT

این روش پاستوریزاسیون مورد استفاده برای شیر ها و خامه ها در دمای بالاتر از 138 – 150 درجه سانتی گراد به مدت 1 – 2 ثانیه انجام می شود. شیر پاستوریزه شده با این روش دمایی بالا می تواند سلامت خود را برای چندین ماه بدون یخچال حفظ کند و فاسد نشود. وقتی بسته بندی این شیر ها را باز می کنید، ماندگاری آن ها مانند پاستوریزاسیون معمولی خواهد بود.

آلودگی شیر

شیر یکی از مواد حاوی عوامل بیماری زا است که می تواند به بدن انسان منتقل شود و باعث بیماری یا پاتوژن های زنده شود. یکی از دلایل انتقال بیماری از این طریق این است که خود حیوان بیمار است و بیماری به شیر منتقل می شود. یکی دیگر از علل آلودگی شیر تماس با دست و لباس فرد بیمار است. سومین عامل آلودگی شیر محیط است.

این ممکن است به دلیل ظروف کثیف یا گرد و غبار موجود در محیط باشد. نگه داری طولانی مدت شیر ​​خام همچنین می تواند به میکروارگانیسم های غیر بیماری زا فرصت تولید و تکثیر آنزیم ها را بدهد. به همین دلیل برخی از ترکیبات شیر ​​مانند پروتئین ها، چربی ها و ویتامین ها بی کیفیت هستند و می توانند شیر را ترش کنند.

آیا پاستوریزه کردن خواص شیر را از بین می برد؟

پاستوریزه کردن تمام میکروب های شیر را از بین نمی برد. تنها هدف از این کار، از بین بردن برخی از باکتری ها و غیر فعال کردن برخی از آنزیم ها است. FDA ادعا می کند که پاستوریزه کردن شیر هرگز ارزش غذایی آن را کاهش نمی دهد. CDC بیان می کند که پاستوریزاسیون شیر باعث غیر فعال شدن برخی از آنزیم های مفید و کاهش قابل توجه ویتامین C در شیر می شود.

با این حال، FDA و CDC بر این باورند که خوردن شیر خام می تواند خطر جدی برای سلامتی داشته باشد. بنابراین مصرف شیر خام در بسیاری از ایالت های آمریکا غیر قانونی بوده و قوانین سخت گیرانه ای دارد.

دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز
دستگاه پاستور | دستگاه پاستوریزه | دستگاه پاستوریزاتور | ماشین ساز

چرا برخی از شیر ها هم پاستوریزه و هم هموژنیزه هستند؟

ممکن است در فروشگاه ها شیری پیدا کنید که هم پاستوریزه و هم هموژنیزه شده باشد. هنگامی که شیر ابتدا پاستوریزه و سپس هموژنیزه می شود، گرمای پاستوریزاسیون باعث تسریع تجزیه مولکول های چربی می شود. در نتیجه، موجب می شود، فرآیند هموژنیزه بسیار آسان تر انجام شود. بنابراین بسیاری از تولید کنندگان ابتدا آن را پاستوریزه و سپس هموژنیزه می کنند تا فرآیند هموژنیزاسیون تسریع شود.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان درباره دستگاه پاستور با شماره

 09159137610 – 09157100071

( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

جمع بندی نهایی درباره دستگاه پاستور

سایت ماشین ساز در این مقاله به دستگاه پاستور پرداخت و آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

پاستوریزاسیون و هموژنیزه کردن شیر دو فرآیند متفاوت هستند که هر کدام به روشی متفاوت انجام می شوند. در این مقاله سعی کردیم شیر پاستوریزه چیست و چگونه شیر هموژنیزه درست کنیم را توضیح دهیم. شیر خام معمولاً حاوی مواد سمی و پاتوژن هایی است که در صورت مصرف به همین صورت می توانند مشکلات جسمی جدی ایجاد کنند.

بنابراین توصیه می شود از شیر پاستوریزه و هموژنیزه استفاده شود. آشنایی با تفاوت‌ های شیر پاستوریزه و هموژنیزه می ‌تواند به شما در درک دلایل تفاوت ماندگاری و طعم بین این دو شیر کمک کند و تشخیص نوع شیر مورد نیازتان را آسان‌ تر می ‌کند.

در پایان از این که با مقاله دستگاه پاستور تا انتها همراه بودید از شما بسیار ممنون هستیم. و امیدوار هستیم که جواب همه ی سوال های خود را درباره این مدل از دستگاه های صنعتی گرفته باشید.

لازم به ذکر است که شما قادر خواهید بود در صورت نیافتن محصول خود در سایت ماشین ساز به سایت دیگر ما یعنی سایت توان صنعت مراجعه کنید. و در آن جا اقدام به خرید محصول مورد نظر خود کنید.

 

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *