خط تولید آب معدنی | خط تولید آب بطری

تاریخ انتشار : 16 آگوست 2023
تعداد بازدید : 7 بازدید
تعداد نظرات : بدون دیدگاه
دسته بندی : مقالات

تجهیرات تولید آب معدنی | تجهیزات تولید نوشیدنی‌های بسته‌بندی

خط تولید آب معدنی | خط تولید آب بطری

آب و نوشیدنی به منظور رفع تشنگی، یکی از ضروریات زندگی مصرف‌کنندگان است. توجه به سلامتی و بهداشت نوشیدنی‌ها و بطری‌های استفاده در این صنعت، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید به آن توجه کنیم. استفاده از تجهیزات مدرن تولید آب معدنی می‌تواند پاسخگوی نیاز مصرف‌کنند‌گان در این صنعت باشد. خط تولید آب بطری، خطی است که فرآیند تشکیل محصول را به صورت خودکار انجام می‌دهد و با توجه به این موضوع، با کیفیت‌ترین نوشیدنی‌ها را به مصرف‌کننده ارائه می‌کند. همچنین جالب است بدانید که خط تولید بطری‌های آب معدنی با توجه به نیازهای مشتریان طراحی می‌شود و هر محصول دارای فرمول و شکل و شمایل متفاوتی است. برخی قوانین برای فرآوری و تولید بطری‌های آب معدنی در نظر گرفته شده است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • بطری‌های استفاده شده باید بدون هیچ‌گونه آسیبی باشند.
 • منبع آب وروردی باید تمیز و بدون آلودگی باشد.
 • آب خروجی باید سلامت باشد و کیفیت لازم را برای مصرف‌کنندگان تامین کند.

خط تولید آب معدنی | خط تولید آب بطری

با توجه به توسعه و گسترش تکنولوژی در صنایع مختلف، سازمان‌ها و به طور کلی کسب‌وکارها باید فعالیت‌های خود را بهبود بخشند. جالب است بدانید که رقابت در صنعت فرآوری و تولید محصولات غذایی بسیار زیاد است پس لازم است که در این مسیر از فناوری‌های به‌روزی استفاده شود. در این مسیر لازم است که کسب‌وکارها از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن فرآوری مواد غذایی استفاده نمایند تا با سرعت بیشتری به سمت سرمایه‌گذاری‌های کاربردی این صنعت حرکت کنند. صنعت نوشیدنی و آب معدنی نیز از این قاعده تبعیت می‌کند؛ شرکت توان صنعت به شما پیشنهاد می‌کند که از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن برای تولید آب معدنی و نوشیدنی‌ها استفاده نمایید تا بتوانید هر چه زودتر در این صنعت شناخته شوید.

طبق گزارشات و تحقیقات انجام شده، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، دو صنعت بسیار قوی در سیستم‌های خرده‌فروشی هستند که روزانه بر تعداد مشتریان آنها افزوده می‌شود؛ این صنایع، مایحتاج روزانه مصرف‌کنندگان را در اختیارشان قرار می‌دهند پس تمرکز بر روی آنها بسیار مهم است. نظرسنجی‌های انجام شده نشان می‌دهند که تا سال 2015، بازار استفاده از نوشیدنی‌ها و بطری‌های آب معدنی رشد بسیار زیادی داشته و همچنان به نظر می‌رسد تا سال 2022، 10 درصد به این رشد افزوده شده باشد. طبیعتا استفاده از بطری‌های آب معدنی در این بازار رشد بیشتری دارد زیرا مصرف‌کنندگان مصرف آب معدنی را به سایر نوشیدنی‌ها ترجیح می‌دهند.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

 

خط تولید آب معدنی از دستگا‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

 • ماشین قالب‌گیری دمشی یا ضربه‌ای بطری (بادکن)
 • سیستم تصفیه آب
 • دستگاه پرکن آب یا دستگاه فیلینگ
 • ماشین لیبلینگ
 • پالتایزر

ماشین قالب‌گیری دمشی یا ضربه‌ای بطری

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها و تجهیزات جهت قالب‌گیری بطری‌های آب معدنی، ماشین دمیدن بطری است. این تجهیزات شامل قطعات متنوعی هستند که باعث بهبود فعالیت ماشین‌آلات خط تولید آب معدنی خواهند شد. قطعات اصلی ماشین‌آلات اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به شرح زیر است:

 • کمپرسور فشار بالا
 • دمنده‌ها یا هواده (بلوئر)
 • فیلتر هوا
 • خشک کن یا درایر تبریدی
 • قالب
 • خنک کننده

جالب است بدانید که با توجه به نوع ماشین‌آلات صنعتی، دمنده‌ها تعداد متفاوتی در نظر گرفته می‌شوند؛ دو، چهار و شش دمنده از جمله تعداد رایج به کار برده شده در ماشین‌آلات صنعتی هستند. هوای تمیز می‌بایست فیلتر و خشک گردد تا آلودگی‌های احتمالی از بین بروند؛ این شرایط باعث می‌شود که کیفیت بطری‌ها بالاتر رفته و خروجی مناسبی به دست مصرف‌کننده برسد. قالب‌ها، عملکرد شکل‌دهی بطری را تضمین کرده و باعث افزایش مقاومت آنها در برابر خوردگی می‌شوند. خشک‌کن‌ها نیز باعث از بین رفتن رطوبت محصولات نهایی شده و در جهت خشک کردن بطری‌ها از آنها استفاده می‌شود. در نهایت جالب است بدانید که کمپرسور فشار بالا، مقدار زیاد هوای وارد شده به دستگاه را با فشار بالا فشرده می‌کند.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

سیستم تصفیه آب

برخی از تولیدکنندگان آب‌های معدنی از آب لوله کشی و برخی دیگر از منابع مناسب آب استفاده می‌کنند. به طور معمول آب‌های زیرزمینی کیفیت خوبی دارند و نسبت به سایر منابع، مقرون به صرفه‌تر هستند. اگر یک منبع مناسب و مقرون به صرفه را برای تولید آب معدنی انتخاب کنید، در هزینه‌های فرآوری و تولید شما صرفه‌جویی خواهد شد. روش‌های زیر می‌توانند در تصفیه آب برای شما کاربردی باشند:

 • استریلیزاسیون و فیلتراسیون آب با اشعه ماوراء بنفش
 • تقطیر
 • فیلتراسیون
 • تصفیه آب به روش اسمز معکوس

روش‌های بالا با توجه به شرایط، تجهیزات، کشور مورد استفاده و برنامه‌های در نظر گرفته شده توسط تولیدکنندگان انتخاب می‌شوند تا محصولات نهایی با بالاترین کیفیت به دست مصرف‌کننده برسد. در مرحله تقطیر که روشی برای تصفیه و تولید آب معدنی با کیفیت است، آب به بخار تبدیل می‌شود، بخار سرد شده به شکل مایع درآمده و جمع‌آوری می‌گردد. آب مقطر با گذراندن یک یا چند چرخه تبخیر، از مواد جامد محلول پاک‌سازی می‌شود؛ این روش بسیار پرهزینه و زمان‌بر است و در این صنعت کمتر استفاده می‌گردد. همچنین در روش فیلتراسیون، آب از یک یا چند فیلتر عبور می‌کند تا آلودگی‌ها یا بوی نامطبوع از بین بروند و قابل بهره‌برداری باشد؛ به طور معمول این فرآیند شامل فیلترهای مکانیکی، خنثی‌سازی و کاتالیست-اکسیداسیون است.

دستگاه پرکن آب یا دستگاه فیلینگ

فیلینگ آب، یک فرآیند بسیار مهم است که می‌بایست معیارهای بهداشتی و ایمنی مواد غذایی در آن به‌درستی رعایت شود. همچنین به نظر می‌رسد پرکردن آب، یک فرآیند زمان‌بر است؛ ساختار دستگاه‌های فیلینگ از اجزایی مانند یونیت فیلینگ سر، یونیت شست‌وشو و قالب تشکیل شده است.

قبل از هر اقدامی، بطری‌های آب در سیستم شست‌وشو تمیز می‌شوند و داخل تسمه نقاله قرار می‌گیرند. مجددا بطری‌ها شسته شده و با توجه به ظرفیت آنها به دستگاه پرکن منتقل می‌شوند. در مرحله آخر، درب بطری‌ها بسته شده و برچسب، لوگو و بسته‌بندی مناسب برای آنها در نظر گرفته می‌شود. حتما توجه داشته باشید که قبل از عرضه در بازار، لازم است آزمایشات مشخصی بر روی بطری‌های پر شده انجام شود.

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

خط تولید مواد شوینده دست دوم

دستگاه لیبلینگ

به منظور برچسب زدن به بطری‌های آب معدنی و نوشیدنی به ماشین لیبلینگ نیاز دارید. اگر دستگاه لیبلینگ از نوع اتوماتیک باشد، اقدامات شما بر روی بطری‌ها با هر طرح و شکلی، راحت‌تر انجام می‌گیرد. برخی از انواع دستگاه لیبلینگ برای بطری‌های گرد در نظر گرفته می‌شوند. بهتر است که این نوع از دستگاه‌ها از نوع فولاد ضدزنگ و آلیاژ آلومینیوم باشند (با توجه به موقعیت و کشور استفاده کننده متفاوت است). جالب است بدانید که پرس چرخش بطری جهت لیبلینگ شامل سیلندر کنترل و یک موتور دوار است. سیستم کنترل هوشمند، خوشه‌های عملکردی را محاسبه کرده و با فرآیند لیبلینگ مناسب و متوالی بطری‌های گرد، همراه می‌شوند.

پالتایزر

پالتایزر به منظور استفاده در شرکت‌های کوچک و متوسط مناسب نیست زیرا هزینه طراحی این سیستم زیاد خواهد بود. تعداد کارخانه‌هایی که از پالتایزر در فرآوری و تولید محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند، بسیار کم است. جالب است بدانید که استفاده از پالتایزر باعث ایجاد حس اطمینان و آسودگی در مدیران و سرمایه‌گذاران می‌شود زیرا آنها می‌دانند یک خروجی تمام و کمال در اختیارشان قرار خواهد گرفت. پالتایزر به طور مداوم کار می‌کند و هیچ ازدحام کالایی در این فرآیند وجود نخواهد داشت؛ این دستگاه به فضای ذخیره‌سازی فراخ و زیادی نیاز ندارد. مدیریت دستگاه پالتایزر بسیار ساده است زیرا به‌سرعت داده‌ها را وارد کرده و در نهایت از محصول دریافت می‌کند. موارد زیر از جمله دلایل استفاده از سیستم پالتایزر است:

 • کاهش تعداد کارمندان
 • کاهش شدت و حجم کار
 • مدیریت عملیات هوشمند
 • استفاده در در پتروشیمی، دارو، خوراک دام، غذا، غلات، مواد معدنی غیر آهنی و …
 • باز شدن درهای کشویی به منظور قرار دادن لایه‌ها روی پالت‌ها
 • قرار گرفتن پالت‌ها روی قفس انباشته محصور

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

مختصری درباره خط تولید فیلینگ آب

درباره خط تولید فیلینگ آب، در یک مقاله دیگر اطلاعات کامل و جامعی را ارائه کرده‌ایم. در این مقاله با توجه به اهمیت سیستم فیلینگ بطری‌های آب معدنی، اطلاعات کلی و مختصری را در اختیار شما قرار خواهیم داد. همان‌طور که می‌دانید استفاده از خط تولید پرکن آب در صنایع فرآوری محصولات غذایی و تولید آب معدنی بسیار مهم است. استفاده از خط تولید پرکن آب، مزایا و خروجی‌های زیر را به همراه دارد:

 • تنوع سیستم‌های تصفیه آب را شامل خواهد شد.
 • سیستم فیلینگ، مجهز به مجموعه کاملی از سیستم روانکاری و انتقال بوده که باعث افزایش طول عمر تجهیزات خواهد شد.
 • سیستم فیلینگ، مجهز به موتور ABB، پمپ روغن وارداتی و سیستم کنترل است.
 • تصفیه آب از طراحی لوله عمودی زیبا و کاربردی استفاده می‌کند که باعث تولید محصولات متنوعی می‌گردد.
 • سیستم تصفیه آب به منظور تحقق کنترل خودکار از شیر پنوماتیک، لامپ فرابنفش، پوسته غشایی پلاستیکی تقویتی با فیبر شیشه و سیستم ازن استفاده می‌کند؛ تمامی مواردی که ذکر کردیم باعث کیفیت بالای محصولات تولیدی خواهند شد.

جالب است بدانید که جنس قسمت‌های تماسی با محصول از فولاد ضد زنگ با درجه غذایی بالا است. همچنین پس از تعویض قطعاتی که نیاز به تغییر دارند، همچنان برای انواع مختلف بطری PET (پت) قابل استفاده است. توجه به این بخش از اقدامات، باعث افزایش کیفیت محصولات تولیدی، سرعت عمل بالا، کاهش هزینه و کاهش زمان فعالیت‌های فرآوری و تولید محصولات غذایی و بطری‌های آب معدنی خواهد شد.

صنایع فرآوری و تولید آب معدنی و به‌طور کلی نوشیدنی در طول فرآیند تولید محصولات بطری خود با مشکلات متعددی مواجه خواهند شد. مشکلات موجود در صنایع فرآوری و تولید محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها شامل استفاده از تجهیزات تولید قدیمی و منابع مالی ناکافی  است. جالب است بدانید که بسیاری از کسب‌وکارهای فعال در صنعت فرآوری و تولید نوشیدنی، به‌ویژه آنهایی که تازه وارد بازار شده‌اند، با آن مواجه هستند.

آنچه باید درباره این مقاله بدانید

در این مقاله درباره خط تولید آب معدنی، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی مناسب برای تولید آب معدنی و نوشیدنی‌ها صحبت کرده‌ایم. خط پرکن آب از چندین فاز تشکیل میشود که در آن از ماشین‌آلات فرآوری مواد غذایی برای اهداف مشخص استفاده می‌شود. دستگاه‌های پرکن آب، دستگاه‌های دمنده بطری، دستگاه لیبلینگ و دستگاه‌های بسته‌بندی از جمله مهم‌ترین ماشین‌آلات به منظور تهیه و تولید بطری‌های آب معدنی هستند. شرکت توان صنعت با سال‌ها تجربه و سابقه در این صنعت، مشاوره‌های کاربردی مناسبی به فعالان صنایع فرآوری محصولات غذایی می‌دهد و تجهیزات و ماشین‌آلات مناسبی را به آنها عرضه می‌کند. همچنین جالب است بدانید که تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی را می‌توان با توجه به نیاز مشتریان در هر مرحله از تولید سفارشی‌سازی کرد.

خط تولید آب به منظور تولید صنعتی آب معدنی، آب غنی از هیدروژن، آب گازدار، آب تصفیه آب ازن، آب قلیایی، آب سودا، آب غنی از اکسیژن، آب طعم دهنده و تجهیزات آب مقطر در نظر میگیرند. همچنین لازم به ذکر است که فرآیند تصفیه آب برای انواع مختلف آب، متفاوت در نظر خواهند میگیرند. خط تولید آب بطری شامل سیستم پر کردن تک بلوک شست‌وشو، فیلینگ، درپوش، سیستم تصفیه آب، سیستم بسته‌بندی، سیستم دمیدن بطری و مواردی از این دست است.

توان صنعت

سایت توان صنعت، تولید کننده ماشین آلات و تجهیزات صنعتی است که دستگاه لیبل زن را با بهترین کیفیت و مناسیترین قیمت به فروش میرساند.

از شما برای مطالعه این مقاله سپاس گذاریم. سایت Mashinsaz بهترین و کاربردی ترین مقاله ها را در اختیار شما میگذارد. برای دیدن سایر مقالات در سایت ماشین ساز کلیک کنید.

خط تولید آب معدنی | خط تولید آب بطری

.:: جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09159137610 – 09157100071 ( مهندس نکته سنج ) در تماس باشید ::.

نیاز به مشاوره دارید؟
نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *